Nuo šių metų vasario 1 d. įsigaliojo Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymo pakeitimai, kurie buvo priimti dar 2024 m. spalio 17 d. Šio įstatymo pakeitimu siekta palengvinti būsto paskolas paėmusiųjų turtinę padėtį, paskatinti vartotojams naudingą konkurenciją tarp bankų, kad konkurencija atsirastų ne tik dėl naujai imamų paskolų, bet ir dėl jau paimtų kreditų, sustiprinti būsto paskolų turėtojų derybinę galią tariantis su bankais dėl būsto paskolos.
Siekiant šių tikslų buvo numatyta galimybė nemokamai ar bent daug pigiau nei iki tol refinansuoti paimtas būsto paskolas.
Refinansavimas tai naujos paskolos paėmimas ir jos panaudojimas senai paskolai ar kelioms paskoloms padengti.
Refinansuojant paskolą galima ją gauti geresnėmis sąlygomis ir reikės mokėti mažesnes įmokas bankui.
Lietuvos bankas nurodo, kad daugiausia iš refinansavimo sutaupys žmonės, kuriems dar liko grąžinti daug paskolos, pavyzdžiui, refinansavus 100 tūkst. eurų būsto paskolą, kurios likusi trukmė yra 20 metų, ir sumažinus banko maržą 0,4 proc. punkto, per visą likusį būsto paskolos sutarties laikotarpį būtų galima sutaupyti daugiau kaip 4 tūkst. eurų.
Norint refinansuoti paskolas nebereikės kreiptis į ankstesnį paskolos davėją, norint gauti sutikimą refinansuoti paskolą ir pažymą apie paskolos likutį. Užteks kreiptis į naujos paskolos davėją, kuris nemokamai paruoš visus naujajai paskolai gauti reikiamus dokumentus, gaus pažymas iš ankstesnio banko, sumokės notarui atlyginimą už naujos nekilnojamojo turto hipotekos sutarties sudarymą, taip pat padengs visas duomenų viešajam nekilnojamojo turto registrui perdavimo ir hipotekos įregistravimo išlaidas. Pradinis kredito davėjas privalės per 5 darbo dienas nuo naujo kredito davėjo kreipimosi į jį dienos elektronine forma pateikti naujam kredito davėjui hipoteka įkeisto nekilnojamojo turto vertinimo ataskaitą, dokumentus, kuriuose būtų informacija apie kredito gavėjui likusio finansinio įsipareigojimo pagal pradinę kredito sutartį sumą refinansavimo dieną, taip pat sutikimą dėl paskesnio nekilnojamojo turto įkeitimo. Taigi naujo turto vertinimo dažnu atveju neprireiks. Jei vis dėlto jo prireiktų, tai naujo kredito davėjas, sudarius naują sutartį, privalės per 30 dienų atlyginti kredito gavėjui visas turto vertinimo išlaidas.
Visos išvardintosios išlaidos iki įstatymo įsigaliojimo tekdavo kredito gavėjui ir sudarydavo apie 1000 Eur.
Kredito gavėjui gali tekti padengti tik kredito tarpininko mokesčius, jei kredito gavėjas naudojasi jo paslaugomis, ir įkeičiamo turto vertinimo išlaidas, jei nauja paskolos sutartis su banku nebuvo sudaryta ar buvo sudaryta su kitu banku, taip pat, jei pradinė paskola buvo suteikta su fiksuotąja palūkanų norma, kredito gavėjui gali tekti pradiniam kredito davėjui sumokėti kompensaciją už išankstinį kredito grąžinimą, kurios dydis gali būti iki 3 proc. grąžinamos paskolos sumos, tačiau paskolos sutarčių su fiksuotąja palūkanų norma Lietuvoje sudaroma mažai.
Pradinis kredito davėjas taip pat turi teisę pateikti kredito gavėjui pasiūlymą neatlygintinai pakeisti su juo sudarytos kredito sutarties sąlygas. Pvz., tokį pasiūlymą jis gali pateikti sužinojęs, kad kitas bankas ruošiasi refinansuoti paskolą. Įstatymas numato, kad tais atvejais, kai pradinis kredito davėjas, sužinojęs, kad kitas bankas ruošiasi restruktūrizuoti paskolą, neketina teikti pasiūlymo dėl kredito sutarties keitimo, jis privalo ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo naujo kredito davėjo kreipimosi į jį dienos raštu popieriuje ar kitoje patvariojoje laikmenoje apie tai informuoti kredito gavėją.
Pradinis kredito davėjas privalo kredito gavėjui suteikti ne trumpesnį kaip 30 dienų terminą pasiūlymui dėl kredito sutarties keitimo apsvarstyti ir sprendimui priimti.
Kad kredito gavėjas galėtų refinansuoti kreditą, situacija turi atitikti 4 reikalavimus, kartais bankininkų vadinamus 4 N taisykle. Jie yra tokie:
1. Nesikeisti likusi grąžinti paskolos suma;
2. Neilgėti paskolos trukmė;
3. Nesikeisti hipotekos sutartimi įkeičiamas turtas;
4. Nevėluojama mokėti įmokas už paskolą, kurią norima refinansuoti.
Refinansuoti paskolą bus galima ne dažniau kaip kas 2 metus.