Lenkijos sostinėje Varšuvoje spalio mėn. 2627 dienomis rinkosi Europos aklųjų sąjungos (EAS) Advokacijos komiteto dalyviai, šįkart iš įvairių Europos šalių jų atvyko 27. Komitete Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungai (LASS) atstovavo sąjungos viceprezidentas Vilmantas Balčikonis.
Kaip įprasta, pirmiausia buvo apžvelgta, kas nuveikta, kokios įvyko ar tebevyksta kampanijos ar konsultacijos dėl regos negalią turinčių žmonių klausimų sprendimų. Kartais tai labai konkretūs darbai, iš šalies galintys atrodyti net smulkoki, bet iš tiesų iki reikalingo rezultato reikalaujantys daug suderinimo. Pavyzdžiui, tebevyksta konsultacija su Europos Komisija dėl rūšiuojamų šiukšlių vietų ženklinimo, bendrai tariamasi, kokie ženklai turėtų būti taktiliniai, brailio raštu, be jo ir pan. Taip pat paliestas klausimas dėl tarptautinio asmenų su negalia pažymėjimų, kurie iki 2028 metų turėtų atsirasti visoje Europoje. Derinama, kaip valstybėms perimti šiuos pažymėjimus reglamentuojančią direktyvą ir ją įgyvendinti.
Kaip akcentavo V. Balčikonis, šis komiteto susitikimas buvo nuspalvintas neseniai įvykusių Europos Parlamento (EP) rinkimų, tad nemažai kalbėta, kaip europiniu mastu pavyko įtraukių, prieinamų rinkimų kampanija. Bet ne tik tai. Išrinkti nauji europarlamentarai, komisarai, todėl klausimas, prie kurio ir mes prisidėjome, išryškinti tuos parlamentarus, kurie domisi negalios klausimais ar juos palaiko. Iš Lietuvos į mūsų kreipimąsi atsiliepė europarlamentaras Petras Auštrevičius. Apie jo nuostatas kreipti dėmesį į žmonėms su regos negalia svarbius aspektus jau perdavėme EAS. Centrinė Europos organizacija labai vertina, kad iš anksto žino, su kuo iš mūsų šalies galima kalbėtis, pasakojo V. Balčikonis.
Be abejo, tokie susitikimai yra puikus būdas strateguoti darbus į ateitį. Buvo svarstyta, ką reikėtų padaryti, kad EAS turėtų dar daugiau įtakos EP, kitų institucijų sprendimams negalios klausimais. Buvo išsakytas pasiūlymas dirbti su pirmininkaujančiomis šalimis, bet tai daryti iš anksto, dvejus ar trejus metus prieš numatytą pirmininkavimą. Jau žinoma, kad Lietuva Europos Tarybai pirmininkaus 2027 m., tad jau kitais metais bus galvojama, kaip kartu su EAS pradėti pokalbį su nacionalinėmis institucijomis daugeliui šalių svarbiais klausimais, dalijosi viceprezidentas.
Šįkart labai geras sąlygas komitetui dirbti sudarė kolegos iš Lenkijos. Reikia pripažinti, kad LASS, palyginti ryšius su latviais, estais ar suomiais, mažai bendrauja su Lenkijos aklųjų sąjunga. Išreiškęs apgailestavimą dėl tokios situacijos, V. Balčikonis užmezgė kontaktą su Lenkijos asociacijos vadovu, išreiškė norą bendradarbiauti ir gavo vienareikšmiškai palankų atsakymą: Lenkija didysis kaimynas, kuris turi ir šunis vedlius, ir orientacijos bei mobilumo specialistus, ir mokyklas, ir Tiflologijos institutą, leidžia net 4 pritaikytus žurnalus įvairioms amžiaus grupėms yra daug įdomių temų, kur būtų galima dalytis patirtimi, pasimokyti vieniems iš kitų, pasilyginti. Tikimės, kad kitais metais tokį susitikimą su Lenkijos kolegomis pavyks įgyvendinti.
Ginta Čingaitė-Kiznienė
Nuotrauka. V. Balčikonis (dešinėje prie stalo) EAS Advokacijos komiteto posėdyje Varšuvoje / LASS archyvo nuotr.
EAS Advokacijos komiteto posėdyje dalyvaujančio V. Balčikonio nuotrauka. Dešinėje nuotraukos pusėje užfiksuotas LASS atstovas sėdi kiek pasisukęs kairiuoju profiliu prie ilgo konferencinio stalo. Jis yra šiek tiek susikūprinęs ir priešais save ant kelių pasidėjęs rankas. Vilmantas vilki šviesius marškinius ir yra užsidėjęs akinius tamsiais metaliniais rėmeliais. Jo galva plikai skusta, o veidas atrodo susitelkęs akys nukreiptos į šoną, plonos lūpos sučiauptos, kairysis kamputis vos pakeltas. Abipus stalo sėdi daug dalyvių, o gale atsistoję kalba du kiek susilieję vyrai tamsiais kostiumais. Ant stalo yra gėrimų buteliukų, užkandžių, kavos puodelių, išmaniųjų telefonų, popieriaus lapų, nešiojamųjų ir planšetinių kompiuterių. Dešinėje už sėdinčiųjų yra iškaba, kurios viduryje pateiktas tamsus apvalus logotipas bei neįskaitomas tekstas, o likusioje dalyje kartojasi smulkūs logotipai. Dešiniau nuo jos priešais langą į sieną remiasi moteris. Šviesioje patalpoje tvyro rimta nuotaika ir atrodo, kad visi atidžiai klausosi kalbančiųjų daugelis yra į juos pasisukę, kai kurie pasiruošę kažką užsirašyti planšetėse arba popieriaus lapuose.