Netrukus, gruodžio 3-iąją, visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje minėsime Tarptautinę žmonių su negalia dieną. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad daugiau kaip milijardas pasaulio gyventojų turi negalią ir beveik penktadalis jų, t. y. apie 200 mln., kasdien susiduria su didelėmis kliūtimis. Dažniausiai įvardijamos stigmos ir diskriminacija, tinkamų sveikatos priežiūros ir reabilitacijos paslaugų trūkumas, nepritaikytos fizinė ir informacinė aplinkos ir komunikacijos technologijos. Dėl minėtų priežasčių žmonės su negalia visame pasaulyje daugiau ar mažiau tenkinasi prastesne sveikatos priežiūra, turi žemesnį išsilavinimą ir socialinį statusą, gyvena didesniame skurde.
Ką šios PSO ataskaitose minimos kliūtys reiškia, kaip teigia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos statistika (2023 m. pabaigos duomenimis), 224,9 tūkst. asmenų su negalia Lietuvoje, lieka atsakyti kiekvienam iš mūsų. Bet, nepaisant individualių atsakymų ir pasvarstymų, pirmiausia tai reiškia ir nuolatinį įvairių pasaulinių ir nacionalinių institucijų darbą, kad būtų užtikrinti asmenų su negalia poreikiai, teisės ir galimybės.
Mūsų žodžio puslapiai yra šių svarbiausių negalios politikos aktualijų liudininkai ir vertintojai. Ir šiame numeryje rasite straipsnių apie socialinių pokyčių siekį (Šunys ir vėl šunys!, Politinių ambicijų ruduo, Ne pinigai sprendžia daugelį problemų), sprendimus ir iniciatyvas, kurias jau dabar atliekame pasitelkę savo patirtį ir resursus (Ankstyvoji pagalba išklausyti, patarti, įtraukti, Baltosios lazdelės šventė kitaip, Pažink ir priimk: naujos knygos brailio raštu), technologijų naujienų, skaitinių laisvalaikiui ir, žinoma, jūsų pačių gyvenimo ir darbų istorijų, kaskart sustabdančių savo vertingumu ir primenančių, kad visos sistemos turi tarnauti žmogui.
Tik primename, kad Mūsų žodį jau galite užsiprenumeruoti 2025 metams: kaip visuomet reginčiųjų, brailio raštu (ateis kartu su 5 numerių priedu). Dėkojame, kad skaitote!
Ginta Čingaitė-Kiznienė