Skaitmeninis asistentas
Autoriaus nuotrauka
Ilgai lauktos ELVIS programėlės
Alisa Žarkova, LAB leidybos vadovė, [email protected]
Parašas po straipsniu

Virtuali biblioteka ELVIS, kurta padėti žmonėms, negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto, šiandien žengia dar vieną žingsnį į priekį, pristatydama naujas mobiliąsias programėles. ELVIS programėlė įgudusiam naudotojui prieinama tiek „Android“, tiek „iOS“ operacines sistemas turinčiuose įrenginiuose, o „ELVIS mini“ – pradedančiajam garsinių knygų skaitytojui, turinčiam išmanųjį įrenginį su „Android“ operacine sistema. Abi programėlės yra sukurtos siekiant palengvinti skaitytojų prieigą prie virtualios bibliotekos ELVIS ir pasiūlyti patogesnę skaitymo patirtį. 

 

Patogesnė skaitymo patirtis 

 

ELVIS programėlės atitinka esminius skaitmeninių paslaugų prieinamumo reikalavimus: yra puikiai suderinamos su balso sintezavimo technologijomis, antraštės aiškiai pažymėtos ir struktūrizuotos taip, kad balso sintezavimo įranga galėtų jas atpažinti, visa programėlių informacija ir mygtukai yra aprašyti, įvardijamos būklės ir pasirodantys pranešimai, kad nematantys skaitytojai galėtų lygiai taip pat patogiai ir lengvai orientuotis mobiliosiose programėlėse ir naudotis visomis funkcijomis. 

Mobiliosios programėlės pakeitė įprastą knygų skaitymo procesą. Anksčiau skaitmenines knygas reikėdavo atsisiųsti, perkelti į įrenginį ir atsidaryti viena iš daugybės skaitymui skirtų programų arba naudotis interneto naršykle. Dabar visas šis procesas tapo žymiai paprastesnis ir patogesnis. Virtualios bibliotekos ELVIS skaitytojai gali skaityti knygas tiesiogiai mobiliojoje programėlėje, kurioje knygos yra lengvai prieinamos skaitymui vos keliais palietimais. 

 

Mėgaukitės skaitymu bet kur 

 

Viena pagrindinių ELVIS mobiliųjų programėlių funkcijų – galimybė išsisaugoti knygas pačioje mobiliojoje programėlėje ir klausytis jų be interneto ryšio. Ši funkcija yra ypač naudinga tiems, kurie dažnai lankosi vietose su silpnu interneto ryšiu arba nori taupyti duomenų plano resursus. Tereikia pasirinkti pageidaujamą knygą programėlėje, atsisiųsti ją į savo išmanųjį įrenginį ir galėsite klausytis jos bet kada ir bet kur, net ir be prieigos prie interneto. Tai suteikia didžiulę laisvę ir patogumą, leidžiantį mėgautis mėgstama literatūra, nepriklausomai nuo aplinkybių, pavyzdžiui, keliaujant, atostogaujant ar tiesiog ilsintis nuo kasdienių rūpesčių. Atsisiųstų knygų kiekį riboja išmaniojo įrenginio atmintis, todėl rekomenduojame siųstis tik artimiausiu metu planuojamas skaityti knygas. 

 

Integruoti įvairių formatų grotuvai 

 

ELVIS mobilioji programėlė suteikia galimybę naudotis įvairių formatų prieinamais leidiniais. Tai svarbu, kadangi virtualioje bibliotekoje ELVIS vartotojai gali rasti daugiau kaip 15 tūkst. išteklių įvairiais formatais: ne tik garsinės knygos bei žurnalai, taip pat skaitmeniniai prieinami leidiniai (EPUB, PDF, DAISY formatais), knygos skaitmeniniu brailio formatu, filmai ir spektakliai su garsiniu vaizdavimu. Mobiliojoje programėlėje integruoti įvairių formatų grotuvai, leidžiantys skaitytojams mėgautis šiuo įvairiu turiniu tiesiogiai internetu. Skirtingai, nei naudojantis interneto naršykle, skaitant knygas ELVIS mobiliojoje programėlėje nereikia nerimauti, kad uždarius naršyklės langą neišsisaugos vieta, kurioje nustojote skaityti arba pasirinkti grotuvo parametrai. Galite bet kuriuo metu grįžti prie skaitytos knygos, ir viskas bus taip, kaip palikote. Tai ne tik palengvina naudojimąsi, bet ir leidžia mėgautis nepertraukiamu skaitymu. 

 

Naudotojų įsitraukimas į kūrimą 

 

Nuo pat ELVIS programėlės kūrimo pradžios didelis dėmesys buvo skiriamas įvairiems skaitymo poreikiams. Norint užtikrinti, kad naujas prieigos būdas atitiktų ELVIS skaitytojų lūkesčius, aktyviausi ELVIS naudotojai buvo įtraukti į testavimo procesą. Reikia pastebėti, kad testavimo veiklos pradėtos dar prieš pradedant kurti programėles, kartu su programuotojais buvo analizuojama, kaip įvairius skaitymo iššūkius patiriantys vartotojai skaito informaciją išmaniuosiuose telefonuose ir atsižvelgiant į tai buvo projektuojamos pačios programėlės. ELVIS skaitytojai buvo įtraukti į programėlių kūrimo procesą, labai svarbus buvo jų vertinimas išbandant galutines programėlių versijas. Tai leido tiesiogiai atsižvelgti į visus atsiliepimus ir pasiūlymus, kurie buvo būtini tobulinant programėlę. Dėl šios ankstyvos naudotojų įtraukties ELVIS programėlė buvo pritaikyta taip, kad patenkintų skaitymo ir naudojimosi patogumo aspektus, užtikrinant, kad galutinis produktas būtų kuo funkcionaliau atitinkantis įvairius skaitytojų poreikius. 

 

„ELVIS mini“ – asmeninė lentyna 

 

Kita naujovė – „ELVIS mini“ mobilioji programėlė, kurią rekomenduojame pradedančiajam garsinių knygų skaitytojui, norinčiam naudotis tik būtiniausiais funkcionalumais. Ši programėlė leidžia kiekvienam naudotojui sukurti savo asmeninę lentyną su mėgstamiausiais garsiniais leidiniais. Tai leidžia itin greitai pasiekti mėgstamiausią turinį. Papildyti programėlę naujomis knygomis gali tiek bibliotekininkas, tiek pats naudotojas arba jo artimieji. „ELVIS mini“ yra intuityvi ir paprasta naudoti, todėl ji yra ideali tiems, kurie tik pradeda naudotis garsinėmis knygomis. 

 

Kur rasti ELVIS mobiliąsias programėles 

 

ELVIS mobiliąją programėlę galima rasti ir atsisiųsti iš oficialių parduotuvių, skirtų skirtingoms operacinėms sistemoms. „Apple App Store“ skirta „iOS“ operacinę sistemą turintiems įrenginiams, tokiems kaip „iPhone“ ir „iPad“. „Google Play“ parduotuvė skirta „Android“ operacinę sistemą turintiems įrenginiams. Jeigu turite „Huawei“ gamintojo išmanųjį įrenginį, mobiliąją programėlę galėsite parsisiųsti iš „Huawei App Gallery“ internetinės parduotuvės. „ELVIS mini“ mobiliąją programėlę galima rasti „Google Play“ ir „Huawei App Gallery“ internetinėse parduotuvėse. 

Norint rasti ir įdiegti ELVIS ar kitą konkrečią mobiliąją programėlę, naudotojui tereikia atidaryti minėtas parduotuves savo išmaniajame įrenginyje, įvesti programėlės pavadinimą į paieškos juostą, tada pasirinkti programėlę iš paieškos rezultatų ir spustelėti „Įdiegti“ arba „Parsisiųsti“. Padėti atsiųsti ELVIS mobiliąją programėlę į naudotojo išmanųjį įrenginį visada gali Lietuvos audiosensorinės bibliotekos darbuotojai. 

Visiems, kurie nori sužinoti daugiau apie programėlės naudojimą, ELVIS mobiliųjų programėlių kūrėjų komanda sukūrė instrukcijas, prieinamas per Lietuvos audiosensorinės bibliotekos „YouTube“ kanalą. Tai leis greičiau įsisavinti ir pradėti naudotis biblioteka be jokių kliūčių tiems, kurie neseniai prie jos prisijungė. 

 

Autorės nuotrauka: Alisa Žarkova. Jauna moteris užfiksuota nuo pečių iki viršugalvio, kiek pasisukusi dešiniuoju profiliu. Ji vilki šviesią palaidinę tamsiais taškeliais ir šviesų švarką. Alisos veidą gaubia trumpi šviesūs plaukai, siekiantys maždaug iki smakro kampučių. Ji maloniai šypsosi, tamsias akis nukreipusi į priekį. 

Nuotrauka: Sukurtos ELVIS mobiliosios programėlės sudaro dar patogesnes sąlygas mėgautis knyga / LAB archyvo nuotr. 

Nuotraukoje ranka laiko telefoną, kuriame atidaryta programėlė. Pačiame centre pateiktas tamsus knygos viršelis, vaizduojantis du sukryžiuotus kardus į apačią nukreiptais ašmenimis ir juos apvijusią šviesią juostą su knygos pavadinimu. Virš viršelio nurodytas autorius Mantas Adomėnas, pavadinimas: „Moneta & labirintas“ ir garso įrašo trukmė. Po viršeliu pateikta įrašo laiko juosta ir po ja esantys valdymo mygtukai: rodyklė kairėn, atsukimas 15 sekundžių atgal, pristabdymas, pasukimas 15 sekundžių į priekį ir rodyklė dešinėn. Dar žemiau tamsiame fone pateiktos trys šviesios neįžiūrimos piktogramos. Programėlės kairiajame viršutiniame kampe yra rodyklė kairėn, o dešinėje pusėje iš kairės į dešinę eina širdutė, trys linijomis sujungti taškai, rodyklė, nukreipta į po ja esančią liniją į viršų lenktais kraštais, ir trys vertikaliai išdėstyti taškai. Knygos garso įrašas jau įpusėjęs. 

[Komentarai] | [Turinys] | [Mūsų tinklapis]