Pro plyšinę lempą
Autoriaus nuotrauka
Demodex blefaritas – nemaloni, bet suvaldoma liga
Aistė Varoniukaitė, [email protected], LSMUL Kauno klinikų Akių ligų klinikos gydytoja oftalmologė
Parašas po straipsniu

Nors pievose, laukuose, miškuose sutinkamų erkių aktyvumas pasiekė piką ir informacijos apie erkių platinamą Laimo ligą ir erkinį encefalitą bei jo profilaktiką apstu, erkių įsisegimai aplink akis yra ypač reti. Daugiau problemų akims ir vokams sukelia visai kitokia „erkė“, kuri, laimei, su žolėse gyvenančiomis erkėmis neturi nieko bendro. Tai – Demodex erkutė. 

 

Demodex erkutė 

Demodex folliculorum – natūraliai ant mūsų veido gyvenantis mikroorganizmas. Visi žinome, kad, pavyzdžiui, žarnyne gausu bakterijų, be kurių negalime gyventi, tai ir minėta Demodex erkutė yra įprasta odos mikroflora, kurią turime visi. Šios erkutės labai mažos, iki 0,3 milimetro ilgio, todėl plika akimi jų nematome ir įprastai nejaučiame. Akių srityje erkutės gyvena blakstienų folikuluose, kur minta negyvomis odos ląstelėmis, sebumu. 

 

Erkučių perteklius 

Vienos erkutės gyvenimo ciklas – 3 savaitės ir įprastai su erkutėmis „sugyvename“. Tačiau kai Demodex erkutės pradeda daugintis intensyviau, nei įprastai, tai gali sukelti lėtinio blefarito požymius. Nėra jokio tikslaus skaičiaus, kai erkučių perteklius jau sukelia nemalonius simptomus, ir iki šiol nėra aiškus tikslus blefarito vystymosi mechanizmas: ar erkučių suaktyvėjimą paskatina pirmiau prasidėjęs uždegiminis procesas, ar būtent erkučių perteklius sukelia uždegimą. Kad ir kaip bebūtų, lėtinis blefaritas gali sukelti nemalonius pojūčius ir simptomus. 

 

Blefaritas 

Demodex folliculorum populiacijos pagausėjimas sukelia lėtinį blefaritą – vokų krašto uždegimą. Pradžioje simptomai nebūna labai išreikšti ir apie erkutę galima pagalvoti ne iš pirmo karto. Blefaritą gali sukelti daugiau priežasčių, ne tik erkutė. Blefaritas gali būti bakterinis, alerginis, rečiau virusinis (pavyzdžiui, herpetinis) ar odos ligų sukeltas (pavyzdžiui, rožinė). Studijų duomenimis, nuo 42 iki 81 procento visų blefarito atvejų gali sukelti būtent Demodex erkutė. Simptomai apima nuolatinį vokų paraudimą, niežėjimą, deginimą, perštėjimą, stebimos traiškanos ant blakstienų, akys gali ašaroti, būti jautrios, net sukelti svetimkūnio pojūtį. Dažniausiai traiškanojimas būdingas ryte iš po nakties ir nusiprausus vokus pagerėja tik laikinai. 

 

Erkutės ištyrimas 

Įprastai akių gydytojui įtarimas gali kilti tik pažvelgus į vokų būklę pro plyšinę lempą. Tačiau patikslinti vokų erkutės diagnozę reikia išraunant kelias blakstienas ir nusiunčiant specialiai ištirti po mikroskopu. Deja, specialius mikroskopus turi ne visi akių ligų kabinetai, todėl neretai pacientas gali būti siunčiamas gydytojo dermatovenerologo konsultacijai dėl diagnozės patvirtinimo. Mikroskopu pamačius ant blakstienos erkutę diagnozė neabejotina. 

Svarbu paminėti, kad neretai pacientai, išgirdę apie erkutes, nusigąsta, sieja ligą su prasta higiena ar dulkių erkutėmis ir susigėsta. Reikėtų pabrėžti, kad vokų erkutės yra natūrali mūsų organizmo flora ir jų gėdytis tikrai nereikėtų, nes blefaritas – suvaldoma liga, kuri neretai gali būti pražiūrima, nes žmonės galvoja, kad paraudimas praeis ir nesikreipia į gydytojus pagalbos. Kaip ir minėjome, net ir akių gydytojo kabinete kelias į diagnozę ne visai tiesus ir paprastas, nes blefarito priežasčių gali būti ne viena ir ne dvi. 

 

Vokų priežiūra namuose 

Tiek esant erkutės sukeltam blefaritui, tiek kitos kilmės blefaritui pirmoji pagalba – nuolatinė vokų priežiūra namuose. Vaistinėse gausu be recepto parduodamų priemonių, palengvinančių kasdienį vokų valymą. Yra specialios sterilios vokų servetėlės, kuriomis vokų kraštus derėtų valyti du kartus per dieną. Taip pat rekomenduojami vokų geliai ar vokų putos, kurių sudėtyje yra arbatmedžio aliejaus. Reikėtų žinoti, kad vokams skirti geliai ar putos naudojami tik ant vokų krašto ir į akies vidų jų tepti nereikėtų. Kaip kasdien rekomenduojama du kartus per dieną valyti dantis, taip ir rekomenduojama vieną ar du kartus per dieną atlikti vokų valymą. Dažnis priklauso nuo simptomų intensyvumo, todėl vokų higieną gali tekti atlikti ir dažniau, pagal individualią situaciją. 

Svarbu paminėti, kad jokiais būdais nerekomenduojama dėti ramunėlių, medetkų ar kitų arbatų nuovirų kompresų, maišelių, bulvių ir panašiai, o pacientai šioje srityje gana kūrybingi. Vokų higienai tinka pats paprasčiausias šiltas šlapias kompresas – paprastame šiltame vandenyje sumirkytas ir išgręžtas rankšluostis ar kitas audinys. Tokį kompresą rekomenduojama laikyti nuo 5 iki 10 minučių, o jo tikslas – suminkštinti traiškanas ir apnašą, padėti atsikimšti užkimštoms riebalų liaukutėms. Taip pat rekomenduojama vokų kraštus du kartus per dieną valyti vaikišku šampūnu, tačiau kartais akių gydytojų nuomonės šiuo klausimu išsiskiria, nes šiais laikais vaistinėse yra ir pažangesnių priemonių, kaip specialiai vokams subalansuoti geliai ar putos. Reikėtų paminėti, kad kasdienė vokų priežiūra reikalinga ir nesant intensyviai išreikštų blefarito simptomų, nes tai yra lėtinė liga, kuri gali vėl paūmėti ir atsinaujinti. 

 

Demodex blefarito gydymas 

Kai niežėjimas, perštėjimas, paraudimas vargina smarkiau ir paprasta vokų higiena nepadeda, būtina apsilankyti pas akių gydytoją, nes kartais prireikia ir gydymo antibiotikais: tiek lašais, tepalais ar, retesniais atvejais, sistemiškai. Kartais skiriamas priešuždegiminis gydymas steroidais, tačiau tam reikalingas trumpalaikis kursas ir piktnaudžiauti šiais vaistais savarankiškai negalima dėl šalutinių poveikių. Jeigu Demodex erkutė randama ištyrus blakstienas po mikroskopu, akių gydytojo skiriamas specialus gydymas tik specializuotose vaistinėse gaminamu vokų metronidazolio tepalu iki mėnesio. Esant akių perštėjimui ir paūmėjusiam sausų akių sindromui, papildomai gali būti skiriamos dirbtinės ašaros be konservantų ašarų plėvelei atstatyti. Nuo pernai (2023-iųjų) Jungtinėse Amerikos Valstijose jau yra Maisto ir vaistų administracijos patvirtintas ir specialiai Demodex blefaritui skirtas gydymas lašų pavidalu, kurių veiklioji medžiaga paralyžiuoja erkučių nervinę sistemą ir nulemia jų žūtį, tačiau Lietuvoje šiuo metu specialaus gydymo dar teks palaukti, nes Europoje lašai dar nepatvirtinti Europos vaistų agentūros. 

Ir nors Demodex erkutės sukeltas blefaritas įprastai neturi įtakos regėjimui ir tiesiogiai matymo nepablogina, tačiau sukelia nemalonius simptomus ir gali reikšmingai pabloginti gyvenimo kokybę. Kadangi ši liga – lėtinė, gali ir atsinaujinti, ir vėl pablogėti. Gydymo tikslas yra palengvinti simptomus, tačiau vis tik pagrindinis darbas tenka patiems pacientams – kasdien reguliariai rūpintis vokų higiena 

 

Nuotrauka: Demodex blefaritas – lėtinė, bet suvaldoma akių vokų liga / asociatyvi nuotr. 

Žmogaus kairės akies nuotrauka iš arti. Vyzdys nukreiptas į dešinę nuotraukos pusę, todėl matyti didelė dalis odenos, kurioje tamsuoja gausybė link rainelės nukreiptų kraujagyslių. Akies vokas kiek primerktas, ant tamsių blakstienų matyti prikibusios šviesios traiškanos. Galima nuspėti, kad akis yra gerokai paraudusi ir galimai skausminga. 

[Komentarai] | [Turinys] | [Mūsų tinklapis]