Laiko juosta
Paroda „Pasimatuok jausmą“ – išgirsk, užuosk, pasimatuok
 
Parašas po straipsniu

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Kauno paveikslų galerijoje (K. Donelaičio g. 16) iki birželio 9 dienos vyko dizainerės Gretės Labanauskaitės paroda „Pasimatuok jausmą“. Ar mada egzistuoja be vaizdo? Ar madą galima suvokti lytėjimu, garsais ir kvapais? Asmenų su regos negalia ir reginčiųjų jutimų skirtumai bei panašumai leido vienon plotmėn sujungti unikalias medžiagas, labiausiai sustiprinančias abiejų grupių patirtis. Iš šių medžiagų buvo sukurti objektai, garsai, kvapai ir drabužiai, o „Pasimatuok jausmą“ – kūrybinio proceso rezultatas. 

Gegužės 26 dieną parodoje apsilankė LASS Kauno miesto filialo nariai. „Pasimatavęs jausmą“ Deividas dalijosi, kad buvo įdomu pamatyti iš neįprastų medžiagų pagamintus drabužius. Juk eksponatai buvo kuriami iš įvairių medžiagų, tarp kurių buvo ir instaliaciniai dirželiai arba smulkios vinutės, naudojamos laidams tvirtinti. „Kadangi tai man puikiai pažįstami daiktai, sukėlė įdomių asociacijų – apžiūrinėdamas eksponatus, tikrinau, ar tos vinutės ir dirželiai po parodos bus naudotini dar kartą“, – pasakojo Deividas. Anot jo, parodos, kurios kviečia pažinti eksponatus per jausmines patirtis, stimuliuoja ir skatina meninę vaizduotę, suteikia objektams tarsi kitą būvį. Deividui norėjosi dar daugiau kūrybinių sprendimų ir objektų. 

Birutė sau kėlė klausimus, kodėl pasirinkta vienokia ar kitokia eksponatų forma. Parodoje užuosti įvairūs kvapai kiekvienam dalyviui atnešė skirtingus ir individualius pojūčius, buvo paliktas tarsi klausimas be atsakymo – kas čia kvepia? Kuo kvepia? O Birutei trūko konkretumo – daugiau atsakymų. Jai paliko įspūdį garsai, kurių šaltiniai buvo netikėti ir nenuspėjami, o juk neregiams ir silpnaregiams garsas – itin reikšmingas. Įspūdį paliko galimybė piešti, lipdyti ir kitaip kūrybiškai interaktyviai pajusti parodą. 

Irenai įstrigo atsikartojantis plunksnų motyvas. Plunksnos, kurias galima liesti, sukėlė natūralumo jausmą. Parodos lankytoja jaukiai jautėsi ir kūrybiniame kampelyje, kur kiekvienas ant sienos dažais galėjo piešti savo kompoziciją arba iš kempinės lipdė norimą figūrėlę. „Neregiams tokios parodos – labai reikalingos, – sakė Irena. – Jie turi vis dar mažiau galimybių plėsti savo patirčių ir žinių akiratį, tad tokie renginiai lavina vaizduotę ir gilina potyrius.“ 

Po ekspozicijos apžvalgos parodoje apsilankę mūsų bendruomenės nariai atsidėkodami parodos autorei įteikė „Molio studijos“ (vad. Mėta Rutkauskienė) nario Simono keramikos darbą. Dovanodami šį dirbinį lankytojai dėkojo už su mūsų bendruomene užmegztą ryšį, surengtą parodą ir jos pristatymą. 

Keramikos darbu sužavėta parodos autorė G. Labanauskaitė pasakojo, kad jos parodos tikslas – sužadinti jausmines patirtis, kurios nebūtinai gali būti tik teigiamos. Jeigu tyrinėjant eksponatus kyla klausimų ir svarstymų – apsilankymas parodoje jau sėkmingas. Parodoje siekiama asmenims su regos negalia suteikti galimybę pajusti ir pažinti madą. Tuo tarpu regintieji šioje parodoje gali iš naujo atrasti juslių teikiamą naudą ir jų turtingumą. 

Dizainerė G. Labanauskaitė drabužį savo kūryboje paverčia „socialiniu įrankiu“. Bakalauro studijų metais sukurta taktilinė drabužių kolekcija „TU“ laimėjo Jaunojo dizainerio papildomą prizą ir Dizaino dienos pagrindinį prizą, buvo pristatyta Lietuvos ir užsienio mados renginiuose. Magistro baigiamasis darbas „Pasimatuok jausmą“ tapo laureatu Gero dizaino apdovanojimuose. 

Laura Stadalninkaitė 

 

Nuotrauka: Kartu su parodos autore dizainere G. Labanauskaite (dešinėje) Kauno miesto filialo nariai „pasimatavo jausmą“ įdomiomis patirtimis / filialo archyvo nuotr. 

Šviesiame koridoriuje medinėmis grindimis užfiksuoti penki žmonės: parodą tyrinėjantys dalyviai ir jos dizainerė. Dešinėje nuotraukos pusėje stovi kairiuoju profiliu pasisukusi G. Labanauskaitė, stebinti vyresnio amžiaus lankytojus. Jauna moteris vilki tamsią trumpą suknelę ilgomis rankovėmis, mūvi šviesias kojines ir tamsius plokščiapadžius batus. Jos trumpi tamsūs plaukai siekia kiek aukščiau pečių, akis dengia dideli akiniai tamsiais rėmeliais. Gretės rankos nuleistos priešais save, pirštai sunerti. Ji plačiai šypsosi pravertomis lūpomis, galbūt kažką entuziastingai pasakoja. Kiek tolėliau būriuojasi keturi parodos lankytojai. Dešiniau moteris trumpais tamsiais plaukais ir šviesiaplaukis vyras už jos, dėvintys marškinėlius ir kelnes, kažką tyrinėja įkišę kaires rankas į tamsias dėžes, padėtas ant aukšto stendo. Kairėje nuotraukos pusėje moteris ilga gėlėta suknele susitelkusi kažką liečia už kadro dešiniąja ranka. Grupelės viduryje stovinti moteris, dėvinti lengvus šviesius marškinius ir kelnes, švelniai šypsodamasi laukia savo eilės. Lankytojų veidai atrodo susidomėję ir susitelkę į parodą. 

[Komentarai] | [Turinys] | [Mūsų tinklapis]