Viršelio istorija
Apie scenos vertikalę
 

Ši viršelio istorija yra ne apie konkretų įvykį ar žmones. Nors nuotraukoje mus į vaiskaus dangaus aukštumas kelia LASS Panevėžio miesto dramos studijos „Arka“ aktorės, bet mintimis norisi apglėbti visus, repetuojančius ir kuriančius skirtinguose LASS filialuose. Visus, kurie neatsispyrė traukai siekti kažko, nenusakomo žodžiais. Kas tai bebūtų – sudėliotas ir garsiai ištartas eilėraštis, nuvilnijusi daina, ta viena vienintelė susitikimo su savimi ir žiūrovu akimirka scenoje ar į platumas nunešantys šokių judesiai – visa tai dvasiai ne mažiau reikalinga, nei kūnui duona ir vanduo. 

Scenos žmonės žino, kad kūryba sujungia, kuria bendrystę, padeda įveikti vidines kliūtis ir pažinti skirtumus. Ji guodžia ir nuramina, kai patiriame tikrų išbandymų. Turbūt svarbiausia ir yra tai, kad kūryba kiekvienam atveria vertikalę – nerti į gylį ir kilti į viršų. 

Nuotraukoje – „Arkos“ aktorės / LASS archyvo nuotr. 

 

Apvali birželio mėnesio žurnalo „Mūsų žodis“ viršelio nuotrauka, kurioje saulėtą dieną priešais vandens telkinį stovi šviesiai apsirengusios moterys, tiesiančios rankas į dangų. Priekyje yra trys vidutinio amžiaus moterys. Kairioji dalyvė ilgais geltonais plaukais vilki ilgą baltą suknelę trumpomis rankovėmis ir yra kiek pasukusi maloniai besišypsantį veidą dešiniuoju profiliu. Viduryje stovi moteris trumpais tamsiai rudais plaukais, dėvinti trumpą baltą suknelę be rankovių ir akinius nuo saulės. Jos veidas susikaupęs, lūpų kampučiai nuleisti. Dešinėje stovinti moteris yra trumpų šviesiai rudų plaukų ir vilki šviesiai geltoną suknelę rankovėmis iki dilbio vidurio. Jos susitelkęs veidas nukreiptas į dangų, burna kiek pravira. Už jų tarpuose stovi dvi vyresnio amžiaus moterys, dėvinčios pilkų atspalvių sukneles ir baltus tradicinius lietuvių nuometus. Kaktą juosianti dalis išsiuvinėta tamsiu zigzagu, po smakru ant krūtinės krenta veidą supanti medžiaga. Kairioji senolė šiltai šypsosi nukreipusi veidą į priekį, o dešinioji, dėvinti akinius be rėmelių, yra atsukusi rimtą veidą į dangų. Grupelei už nugaros želia aukšti žolynai ir tyvuliuoja vandens telkinys, kurio kitoje pusėje žaliuoja tankūs medžiai. Virš moterų atsiveria giedras dangus, kuriame horizontaliai tęsiasi lėktuvo paliktas kondensacijos pėdsakas, iš dalies uždengtas iškeltų rankų. Nuotraukoje juntama gyvybė ir ryšys su gamta. 

REALUS VAIZDAS. Viršelio nuotrauka didesne amplitude, dabar ji – stačiakampė. Kairėje pusėje matosi, kad stovinti moteris dešinę ranką yra ištiesusi beveik horizontaliai, abipus į kadrą patenka daugiau augmenijos. 

PROTANOPIJA. Tas pats vaizdas pateiktas ne toks spalvotas kaip realus. Jis neatrodo visiškai juodai baltas, tačiau gana stipriai išblanksta ir įgauna rudą atspalvį. 

GLAUKOMA. Nuotraukos centras vis dar ryškus, spalvos nepakitusios, tačiau nuo centro į šonus vaizdas po truputį blanksta, kol galiausiai kampuose visai užtemsta. Kairiosios moters dešinės rankos nematyti iki peties, taip pat pridengiamos jos kojos ir dalis dangaus virš grupelės rankų. 

DIABETINĖ RETINOPATIJA. Šiame pavyzdyje visiškai aptemdytas nuotraukos kairysis apatinis kampas, dėl to pridengiamos kairiau stovinčių moterų kojos, o likusioje nuotraukoje vaizdą taip pat protarpiais uždengia nedidelės tamsios dėmės. 

KATARAKTA. Šiuo atveju visas vaizdas toks pat kaip realus, tik visiškai susiliejęs, dėl to smulkesnės detalės nėra įžiūrimos. 

TINKLAINĖS ATŠOKA. Šiame pavyzdyje apatinėje nuotraukos dalyje įstrižai uždengiama apatinė vaizdo dalis, todėl neįžiūrima kairiosios moters suknelės dalis maždaug iki kelių, o dešiniosios apatinė kūno dalis uždengta iki juosmens. 

AMŽINĖ GELTONOSIOS DĖMĖS DEGENERACIJA. Regėjimo plotis ir spalvos nepakitę, tačiau pats vaizdinio centras – nematomas. Uždengiama vidurinė moteris trumpais tamsiai rudais plaukais ir už jos kairiau stovinti senolė, todėl matoma tik jų apatinė kūno dalis maždaug nuo klubų. 

PIGMENTINIS RETINITAS. Šiame pavyzdyje įžiūrimas tik pats nuotraukos centras, kuris yra ovalo formos – galima įžvelgti tik kairę senolę ir pusę moters trumpais rudais plaukais maždaug nuo krūtinės iki pakeltų rankų riešų. 

[Komentarai] | [Turinys] | [Mūsų tinklapis]