Viršelio istorija
Apie svarbiausią medalį
 

Nepaisant gausybės medalių, iškovotų aukščiausio lygio žmonių su negalia plaukimo varžybose, kauniečio Edgaro Matako mintys ir svajonės sukasi apie dar vieną – paralimpinių žaidynių auksą. Kelialapį į Paryžių Edgaras jau turi kišenėje! Ir turbūt tik jis pats, jo sporto aplinka ir artimieji iš tikro žino, kiek nuoseklaus darbo, alinančių treniruočių, disciplinos, motyvacijos pareikalauja elitiniai plaukiko titulai. Vis dėlto Edgaras sau yra nuoširdžiai pasakęs, kad plaukimas jam – džiaugsmas, o ne kančia ir pareiga. Prieš dešimt metų, kai 15-os sužinojo, kad nebematys, plaukimas buvo ir kova su savimi, ir išsigelbėjimas. 

Ir tuomet gal ne taip svarbu, kokios spalvos tie medaliai. Aišku, linkime pačių geriausių! Bet jokiais grybšniais ar sekundėmis nepamatuosi šeimos, artimųjų, draugų palaikymo, paties užsispyrimo gyventi taip, kaip net nemanei galintis. 

Viršelyje – E. Matakas / Pedro Vasconcelos, IPC nuotr. 

Apvali gegužės mėnesio žurnalo „Mūsų žodis“ viršelio nuotrauka, kurioje užfiksuotas baseine į raudoną plaukimo takelio skiriamosios linijos plūdurą įsikibęs Edgaras Matakas. Jis yra nuo krūtinės išniręs iš žydro vandens ir palinkęs į priekį. Plaukiko kaklas ir pečiai įsitempę, raumeningos rankos sulenktos per alkūnes ir nukreiptos į šonus. Ant kairiojo peties ir dalies rankos yra stambi juoda vėžlio tatuiruotė, supama įvairių stambesnių ir smulkesnių raštų. Edgaro trumpai kirpti rudi plaukai yra sušlapę ir sukritę į dešinę galvos pusę. Ant kaktos yra tamsūs plaukiko akiniai melsvai žalsva juostele. Sportininko veidas susikaupęs, burna plačiai išsižiojusi, tarsi jis įkvėptų ką tik išniręs iš vandens ar atsikv4pto po greito plaukimo. Dešinėje nuotraukos pusėje tęsiasi geltona baseino sienelė, į kurią gretimame plaukimo takelyje Edgarui už nugaros yra kaire ranka įsikibęs kitas sportininkas plikai skusta galva ir tamsiais plaukiko akiniais. Atrodo, kad vyrai sunkiai dirba treniruodamiesi arba ruošdamiesi varžyboms. 

REALUS VAIZDAS. Viršelio nuotrauka didesne amplitude, dabar ji – stačiakampė. Dešinėje pusėje matosi šiek tiek daugiau gelsvų grindų palei baseiną, o kairėje – dar vienas plaukimo takelis. 

PROTANOPIJA. Tas pats vaizdas pateiktas ne toks spalvotas kaip realus. Jis neatrodo visiškai juodai baltas, tačiau gana stipriai išblanksta ir įgauna rudą atspalvį. 

GLAUKOMA. Nuotraukos centras vis dar ryškus, spalvos nepakitusios, tačiau nuo centro į šonus vaizdas po truputį blanksta, kol galiausiai kampuose visai užtemsta. Šiek tiek pridengiamas dešinysis Edgaro dilbis, kito sportininko viršugalvis ir galinis plaukimo takelis. 

DIABETINĖ RETINOPATIJA. Šiame pavyzdyje visiškai aptemdytas nuotraukos kairysis apatinis kampas, dėl to nesimato dalies Edgaro dešiniojo dilbio ir plūduro. 

KATARAKTA. Šiuo atveju visas vaizdas toks pat kaip realus, tik visiškai susiliejęs, dėl to smulkesnės detalės nėra įžiūrimos. 

TINKLAINĖS ATŠOKA. Šiame pavyzdyje apatinėje nuotraukos dalyje visiškai nematyti raudono plūduro, Edgaro kairiosios rankos nuo alkūnės, dalies dešiniojo dilbio ir dalies krūtinės. 

AMŽINĖ GELTONOSIOS DĖMĖS DEGENERACIJA. Regėjimo plotis ir spalvos nepakitę, tačiau pats vaizdinio centras – nematomas. Įžiūrimos tik Edgaro rankos, bet nematyti jo galvos, pečių ir krūtinės. 

PIGMENTINIS RETINITAS. Šiame pavyzdyje įžiūrimas tik pats nuotraukos centras, kuris yra ovalo formos – galima įžvelgti tik Edgaro galvą, dešinįjį petį ir šiek tiek už jo esančio plūduro. 

[Komentarai] | [Turinys] | [Mūsų tinklapis]