Laiko juosta

 

Marakešo sutarčiai jau 10 metų


 

2013 m. birželio 27 d. Marakeše, Maroke, po intensyvių derybų vienuolika dienų trukusioje diplomatinėje konferencijoje, Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos (PINO) valstybės narės pasirašė Marakešo sutartį. Šimtai vyriausybinių derybininkų ir akredituotų organizacijų iš 155 šalių sukūrė tarptautinės reikšmės dokumentą, nustatantį privalomas autorių teisių išimtis. 

Sutartimi siekta išspręsti didžiulę problemą: tik 1–7 proc. pasaulyje išleistų knygų buvo prieinamos žmonėms, negalintiems skaityti įprastai dėl regos, skaitymo sutrikimų ar fizinių apribojimų. Milijonai žmonių netekdavo galimybės įgyti išsilavinimą, įsidarbinti ar prasmingai dalyvauti visuomenės gyvenime. Šią problemą iš dalies lėmė atskirų šalių autorių teisių įstatymų sukurtos kliūtys, kurias Marakešo sutartis įsipareigojo pašalinti. 

„Marakešo sutartis man atvėrė kelius į daug didesnį literatūros pasirinkimą užsienio kalbomis – parašiau baigiamuosius darbus universitete, galėjau mokytis užsienio kalbų bei šviestis kitais klausimais. Marakešo sutarties galimybėmis naudojuosi iki šiol“, – sako doktorantūros studijas Vilniaus universitete pradėjusi Ugnė Žilytė. 

Marakešo sutartis tapo tikra PINO sėkmės istorija. Prie sutarties jau prisijungė 118 šalių iš penkių žemynų. Mažų pajamų šalyse tai ypač svarbu – juk net 90 proc. žmonių, turinčių regos negalią, gyvena besivystančiose ir mažiausiai išsivysčiusiose šalyse. 

Minėdami Marakešo sutarties 10-metį, galime pasidžiaugti, kad Lietuvoje sutartis buvo ratifikuota 2018 metais, o jos nuostatos įtrauktos į nacionalinę teisę. Lietuvos audiosensorinė biblioteka (LAB), būdama įgaliotoji institucija Lietuvoje, per virtualią biblioteką ELVIS gali savo skaitytojams išduoti knygų daugiau nei 80-čia kalbų. Taip pat LAB prenumeruoja 10 prieigų prie pasaulinės virtualios bibliotekos „Bookshare“, kurioje galima rasti įvairiausio turinio prieinamų knygų 34 kalbomis. Prieigos suteikiamos fiziniams asmenims, negalintiems skaityti įprastai. 

Jei norite skaityti prieinamo formato leidinius užsienio kalbomis – susisiekite su arčiausiai Jūsų esančiu LAB padaliniu arba skambinkite tel. 8 666 85305. Juk Marakešo sutartis gali ateiti ir į Jūsų namus! 

 

Informaciją parengė Dalia Balčytytė 


[Komentarai] | [Turinys] | [Mūsų tinklapis]

 

Spaudos, radio ir televizijos rėmimo fondas remia rubriką