Viršelio istorija

 

Apie susitikimo džiaugsmą

 

Būna tokia akimirka prieš pat pat susitinkant, kai tolumoje pamatai stipriai išsiilgtą žmogų, jo siluetą, o nematydamas ar silpnai matydamas - atpažįsti iš balso ar iš arčiau, kartais - žingsnių ir prisilietimo. Tiesiog sukirba širdis. Toje akimirkoje iki tikrumo susilydo visi prisiminimai, ilgesys, draugystės ir gyvenimo išbandymų momentai, nuoširdaus susikalbėjimo, supratimo, palaikymo dovanos. Branginame tas bežodes susitikimo akimirkas, ir jos ilgai atsidėkoja šiluma. O gal ir esame šiame pasaulyje tik tiek, kiek viliamės ir turime su kuo susitikti? 

Mums nepavyko surasti šių nuostabių nesurežisuoto pasimatymo dalyvių iš pernai Veiviržėnuose (Klaipėdos raj.) vykusio festivalio. Tačiau sustabdytos jų susitikimo akimirkos mums pasirodė labai gražios ir nuoširdžios. Galbūt jos pačios ar artimieji, draugai, kaimynai atpažins matytą veidą, ir mes dar kartą visi mintyse susitiksime, padėkodami už paprastas kadienes džiaugsmo pamokas. 

 

Nuotrauka: Susitikimas / S. Armono nuotr. 

Apvali liepos mėnesio žurnalo viršelio "Mūsų žodis" nuotrauka. Joje - dvi apsikabinusios garbaus amžiaus moterys. Jos stovi lauke, vasaros metu, už jų tolumoje matomi žaliuojantys medžiai. Viena prieš kitą stovinčios moterys skaitytojams matomos nuo liemens iki viršugalvio. Kairėje nuotraukos pusėje stovinti moteris pasisukusi dešiniu profiliu, o dešiniau stovinti moteris - kairiuoju profiliu. Abi moterys apsirengusios panašiomis suknelėmis - jos tamsios, margintos gėlėmis, trumpomis rankovėmis. Kairėje stovinti moteris be galo laiminga, šypsosi net prisimerkusi. Jos plaukai trumpi, žili, garbanoti. Dešinėje stovinti moteris kiek aukštesnė, užsidėjusi baltą nertą skrybėlaitę ir akinius storais stiklais. Ji taip pat šypsosi. Nuotrauka perteikia labai stiprią emociją, moterys nuoširdžiai džiaugiasi susitikusios ir labai šiltai viena kitą apkabina. 

REALUS VAIZDAS. Viršelio nuotrauka matoma didesne amplitude, dabar ji - stačiakampė. Didesnė amplitudė leidžia pamatyti daugiau tolumoje žaliuojančių medžių bei žalsvą, saulės kiek išdžiovintą pievą. 

PROTANOPIJA. Matomas vaizdas nei kiek nesikeičia nuo realaus vaizdo, tačiau spalvinė gama susiaurėja. Tą patį vaizdą matome ne tokį spalvotą, kaip realų. Jis neatrodo visiškai juodai baltas, tačiau gana stipriai išblanksta. 

GLAUKOMA. Dėl padidėjusio spaudimo akies viduje siaurėja akiplotis. Ta pati nuotrauka matoma ne visu dydžiu. Nuotraukos centras vis dar ryškus, spalvos nepakitusios, tačiau nuo centro į šonus vaizdas po truputį blanksta, kol galiausiai nuotraukos kampuose vaizdas visai nematomas. Kairėje nuotraukos pusėje ir viršutinėje nuotraukos dalyje esančios žalumos visiškai nesimato. Tačiau pats nuotraukos centras ir apatinis dešinysis kampas vis dar ryškus. 

DIABETINĖ RETINOPATIJA. Tai akies tinklainės kraujagyslių pažeidimas, dėl kurio vaizdas matomas su didesnio ar mažesnio dydžio dėmėmis. Vaizdo akiplotis nepakitęs, spalvos taip pat, tačiau vaizdą vietomis temdo dėmės. Šiame pavyzdyje visiškai aptemdytas nuotraukos kairysis apatinis kampas, dėl to nematoma dalis žalumos ir kairėje pusėje stovinčios moters kūno dalis, o visoje likusios nuotraukos dalyje vaizdą protarpiais uždengia tamsios dėmės. 

KATARAKTA. Tai akies lęšiuko drumstėjimas. Sergantys šia liga tą patį vaizdą mato tokiu pačiu pločiu, realiomis spalvomis, tačiau visiškai blankiai, tarsi visas vaizdas būtų stipriai susiliejęs. Šiuo atveju, visas matomas vaizdas toks pat kaip realiame vaizde, tik visiškai susiliejęs, dėl to smulkesnės detalės nėra įžiūrimos. 

TINKLAINĖS ATŠOKA. Tai tinklainės atsisluoksniavimas, kuris lemia dalies vaizdo visišką aptemimą. Pavyzdyje nuotrauka matoma realiu pločiu ir spalvomis, tačiau nemažai apatinės nuotraukos dalies yra aklinai užtemę. Šiuo atveju, visiškai nematome abiejų moterų apatinės kūno dalies nuo liemens iki krūtinės. 

AMŽINĖ GELTONOSIOS DĖMĖS DEGENERACIJA. Dėl pažeistos akies tinklainės geltonosios dėmės, kuri atsakinga už centrinį matymą, vaizdas yra aklinai užtemęs pačiame regėjimo centre. Taigi regėjimo plotis ir spalvos nepakitę, tačiau pats vaizdo centras - nematomas. Abiejų moterų veidai ir susikabinusios rankos - visiškai užtemdyti. Likęs vaizdas - ryškus. 

PIGMENTINIS RETINITAS. Tai akių tinklainei kenkianti liga, dėl kurios vaizdo plotis žymiai susiaurėja. Šiame pavyzdyje matomas tik pats nuotraukos centras, kuris yra ovalo formos - jame galime įžiūrėti kairėje stovinčios moters veido dalį ir dešinėje pusėje stovinčios moters krūtinę. Visa kita nuotraukos dalis aplink centrą - aklinai užtemdyta. 


[Komentarai] | [Turinys] | [Mūsų tinklapis]