TAI ĮDOMU

 

KAMIENINIŲ LĄSTELIŲ TERAPIJA - GALIMYBĖ IŠGYDYTI APAKIMĄ


Pirmą kartą medicinos istorijoje Masačiusetso technologijos universitete 2003 metais iš embrioninių kamieninių ląstelių pavyko išauginti trijų dimensijų audinį. Taip buvo žengtas pirmasis žingsnis, kurio dėka bus galima atkurti įvairius pažeistus organus ir audinius. Ši naujovė teikia vilties, kad nuo šiol bus galima išgydyti tokius susirgimus, kokiems gydyti anksčiau reikėdavo persodinti audinius, ir tokius, kokių nebuvo galima gydyti, nes persodinimas, ypač nervų audinio, nebuvo įmanomas.

Iš pradžių naujasis metodas bus išbandytas kaulų ir odos ligoms gydyti, nes šie organai patys turi regeneracinių savybių. Po to ketinama imtis vadinamų "neišgydomų" susirgimų, iš kurių svarbiausi - sukeliantys apakimą. Mokslininkai šioje srityje numato taikyti du metodus:

1. Dirbtinai išauginti žmogaus kūno audinius ir tada juos persodinti.

2. Įsodinti kamienines ląsteles tiesiog į pakenktą audinį.

Apakimui gydyti bus taikomi abu metodai. Pavyzdžiui, laboratorijoje bus galima išauginti rageną, suderinamą su paciento imunine sistema, ir ją vėliau persodinti. Arba bus galima persodinti kamienines ląsteles į tinklainę ir šitaip atkurti sunykusią tinklainę. Tačiau šis gydymas, kur panaudojamos kamieninės ląstelės, sukėlė daug diskusijų, ypač, ar tai etiška ir moralu. Mūsų nuomone, tokia baimė yra nepagrįsta, nes, žinant, kaip minėti metodai taikomi ir teisingai sutvarkius teisinę mokslinių tyrimų kontrolės bazę, jokio pavojaus nėra. Todėl dabar imkim ir panagrinėkim, kas gi yra toji kamieninių ląstelių terapija.

Kamieninės ląstelės

Kamieninės ląstelės turi savybę dalintis, todėl iš vienos tokios ląstelės išauga daug tapačių kamieninių ląstelių. Taip pat jos gali keistis ir suformuoti įvairių žmogaus audinių ląsteles. Ląstelių diferenciacija - procesas, kurio metu paprasta ląstelė pavirsta tokia, iš kurios vėliau gali išaugti kuris nors organas. Šio sudėtingo proceso metu vieni genai suaktyvinami, kiti lieka pasyvūs. Diferenciacijos dėka susidaro ypatingos struktūros ląstelės, turinčios atlikti tam tikras funkcijas. Dauguma žmogaus kūno ląstelių užprogramuotos atlikti kurią nors ypatingą funkciją, pavyzdžiui, tokios yra epitelio, kepenų arba širdies ląstelės. Kamieninės ląstelės neužprogramuotos ir lieka nepakitusios tol, kol negauna signalo pradėti diferencijuotis ir virsti specialia ląstele. Reprodukcinė kamieninių ląstelių geba (ląstelių dauginimasis) kartu su diferenciacijos geba (virsti žmogaus audinių ląstelėmis) yra unikalus reiškinys. Mokslininkai jau seniai bando jį panaudoti pakenktiems ir ligotiems organams atkurti.

Apskritai kamienines ląsteles galima būtų suskirstyti į dvi grupes. Pirmoji grupė - tai embrioninės kamieninės ląstelės, kurias galima gauti tiktai iš ką tik užsimezgusių embrionų. Tai vadinamos daugiapotencinės ląstelės. Jau įrodyta, kad jas persodinus į suaugusio žmogaus organizmą, iš šių ląstelių suaugusio žmogaus kūne susiformuoja bet kurio audinio ląstelės. Antroji grupė - subrendusios kamieninės ląstelės, kurių daug randama įvairiuose išsivysčiusio gemalo audiniuose, o po gimimo - suaugusiame žmoguje visą jo gyvenimą. Normaliomis sąlygomis jos yra labiausiai specializuotos (daugiapotencinės) ir vaidina svarbų vaidmenį keičiant ar atkuriant audinius, tačiau, lyginant su embrioninėmis ląstelėmis, jos turi mažesnę gebą gaminti žmogaus audinius, tinkamus terapiniam panaudojimui.

Embrioninės kamieninės ląstelės priklauso ląstelėms, kurios vadinamos vidine ląstelių mase ir kurios randamos blastocitose - keturių - penkių dienų amžiaus embrionuose. Šias ląsteles išėmus iš blastocitos, jos toliau gali būti auginamos kaip kamieninės ląstelės. Tai nėra embrionai. Nustatyta, kad šios kamieninės ląstelės mėgintuvėlyje nesielgia taip, kaip elgtųsi besivystančiame embrione. Nors embrioninės kamieninės ląstelės gali suformuoti bet kurį somatinį subrendusį audinį, jos negali suformuoti kitų audinių, kurių reikia visapusiškam embriono vystymuisi - placentos, membranų, todėl iš jų negali išsivystyti naujas žmogus. Tuo jos skiriasi nuo embrionų daugiapotencinių ląstelių, kokios būna pirmojo dalijimosi metu, kai jos dar nebūna atsiskyrusios nuo vidinių ląstelių masės ir trofoektodermų - struktūrų, iš kurių sudaryta blastocita. Embrioninės kamieninės ląstelės yra nemirtingos (jose yra labai didelis kiekis geno, vadinamo telomerasa).

Dauguma embrionų, kurie panaudojami kamieninių ląstelių kultūrai išauginti, yra nebereikalingi embrionai, likę po "in vitro" apvaisinimo procedūrų. Tai tokie embrionai, kurie nebuvo perkelti į gimdą "in vitro" apvaisinimo metu. Jie užšaldomi ir, gavus poros sutikimą, panaudojami kamieninių ląstelių tyrimams (tose šalyse, kuriose įstatymai leidžia tai daryti). Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Švedijoje, apie kamienines ląsteles buvo plačiai diskutuojama žiniasklaidoje, tačiau dėl to nė kiek nepadaugėjo sutuoktinių, panorėjusių atiduoti savo embrionus tyrimams. Padėtis pasikeitė tuomet, kai pacientai sužinojo apie terapinę kamieninių ląstelių naudą, ir netrukus 92 proc. sutuoktinių, turinčių atliekamų embrionų, juos padovanojo moksliniams tyrimams. Šiuo metu nesutariama, ar galima kurti embrionus specialiai kamieninėms ląstelėms gauti. Labiausiai nesutariama dėl terapinio klonavimo (kai somatinės ląstelės branduolys perkeliamas į ovocitą, neapvaisintą kiaušinėlį, iš kurio prieš tai buvo išimtas branduolys), siekiant sukurti kamienines ląsteles, genetiškai tapačias paciento organizmui, kurias persodinus būtų išvengta audinių atmetimo reakcijos.

Daugiapotencinės ląstelės - tai embrioninės augimo ląstelės; jos gaunamos iš ląstelių, kurių dėka pradeda augti gametos. Jos išimamos iš neišnešiotų gemalų. Tokios rūšies ląstelių kultūros iš žmonių gemalų buvo išskirtos 1998 metais, netrukus po to, kai buvo išskirtos embrioninių kamieninių ląstelių kultūros.

Nustatyta, kad tam tikruose suaugusių žmonių audiniuose taip pat yra kamieninių ląstelių. Kamieninių ląstelių rasta suaugusių žmonių smegenyse, kaulų smegenyse, kraujo induose, raumenyse, odos ir virškinimo sistemos epitelyje, ragenoje, tinklainėje, dantų smegenyse, kepenyse, kraujyje, kasoje, bamboje - t.y. kamieninės ląstelės randamos audiniuose, išsivysčiusiuose iš embriono trijų pagrindinių ląstelių sluoksnių (endodermos, ektodermos ir mezodermos). Organizme jos gali ilgai daugintis nesidiferencijuodamos, taip pat gali išaugti į tam tikro organo audinius.

Galimos panaudojimo sritys

Teoriškai žmogaus kamieninės ląstelės yra nemirtingos. Patalpintos į specialią terpę, jos gali diferencijuotis į daugelį ląstelių tipų. Atitinkamai parinkus terpę, išauginamos tokios ląstelės, kurios padeda atskleisti pačias ankstyvąsias žmogaus gemalo vystymosi stadijas. Taip pat terpės pagalba galima išauginti ląsteles, sugebančias atkurti žmogaus audinius. Be to, jos gali būti panaudotos toksikologiniams testams. Pati svarbiausia kamieninių ląstelių panaudojimo sritis - jų persodinimas. Tai ir yra pagrindinis kamieninių ląstelių tyrimų tikslas. Dabartiniai tyrimai susiję daugiausia su kamieninių ląstelių diferenciacija, siekiant išauginti specialias ląstelių populiacijas ir išmokti kontroliuoti jų vystymąsi ir daugėjimą po persodinimo į paciento organizmą.

Šios "ypatingos ląstelės" turi nuostabią savybę atstatyti pažeistus audinius, todėl mokslininkai mano, kad jų dėka bus galima išgydyti arba apgydyti daugelį ligų, sukeliančių invalidumą. Transplantacijos metu paciento organizme defektyvias ląsteles pakeitę kitomis, išaugintomis iš kamieninių ląstelių, gydytojai galės atstatyti pažeisto audinio funkciją. Apskritai subrendusias kamienines ląsteles būna sunku aptikti, išskirti ir išgryninti, nes jų būna nedaug. Be to, jų negalima panaudoti gydymui iškart po išgavimo, nebent kraujo imuninei sistemai atstatyti. Visų minėtų tyrimų trūkumas - transplantacijoms negalima panaudoti subrendusių kamieninių ląstelių dėl jų nepakankamo kiekio.

Kamieninių ląstelių terapija turėtų padėti išgydyti tokias ligas ir negalias, kurias sukelia vienos arba kelių rūšių ląstelių funkcijos pakitimai, pavyzdžiui: tinklainės degeneraciją, diabetą, Parkinsono ligą, cerebrinį paralyžių, artritą, išsėtinę sklerozę, širdies išemiją, meduliarinius (kaulų čiulpų) pakitimus ir dar daug kitų.

Tačiau, nežiūrint to, kad iš kamieninių ląstelių pelėms, prislopinus jų imunitetą, išauga kelių tipų ląstelės (nervų, širdies, raumenų, kasos ir kepenų), būtų kvaila manyti, kad greitai turėsime patvirtintą klinikinį gydymo ląstelėmis metodą. Žiniasklaidoje dažnai pasirodo sensacingų pranešimų apie nepaprastus gydymo metodus, tarp kurių minimas ištisų organų išauginimas iš kamieninių ląstelių. Ligoniams tokie pranešimai sukelia nepagrįstų vilčių, todėl, sužinoję tiesą, jie labai nuliūsta. Vis dėlto tai daug žadanti sritis - aišku, keliant sąlygą, kad pasikeis ją reguliuojantys įstatymai.

Tinklainės distrofija ir degeneracija - paveldimos ligos - yra labiausiai paplitusios apakimo priežastys. Joms būdinga tai, kad sunyksta šviesai jautrios tinklainės ląstelės. Šiuo metu minėtos ligos neišgydomos, ir tik neseniai pasiūlyta pabandyti jas gydyti taikant genų ir kamieninių ląstelių terapiją. 1999 m. ragenos kamieninės ląstelės buvo persodintos sunkiems ligoniams su ragenos pažeidimais - terminiais ir cheminiais nudegimais. Trisdešimt devyniems pacientams medikai persodino kamienines ląsteles, paimtas iš ragenos epitelio. Jie padarė išvadą, kad ragenos epitelio kamieninės ląstelės, pritaikius transplantaciją, pajėgios iš dalies sugrąžinti regėjimą pacientams, turintiems nemažų akies paviršiaus pakitimų.

Apibendrinant reikia pasakyti, kad netrukus labai daug akių ligų bus galima gydyti - vieni žmonės išvengs apakimo, kitiems bus grąžintas regėjimas - su viena sąlyga: turi būti atitinkami įstatymai, skatinantys klinikinius ir kamieninių ląstelių tyrimus.

Iš anglų kalbos vertė

Audronė GENDVILIENĖ

* * *
[Skaityti komentarus] | [Komentuoti] | [Turinys] | [Mūsų tinklapis]