AKLIEJI IR PASLAUGŲ RINKA

Aklieji ir silpnaregiai dėl savo regėjimo negalios negauna daugelio paslaugų, kurios yra lengvai prieinamos gerai matantiems žmonėms. Dėl paslaugų teikėjų elementarių žinių ir įgūdžių stokos, akliesiems dažnai suteikiamos labai prastos kokybės paslaugos. Tai prieštarauja Lietuvos įstatymams, tarptautinėms sutartims bei konvencijoms, lygių galimybių nuostatoms.

AKLIEJI IR PREKYBOS CENTRAI. Akliesiems labai sunku, o dažnai - neįmanoma susiorientuoti prekybos centruose. Jie negali susirasti reikalingų produktų, perskaityti informacijos ant etiketės. Šitaip žmogus kiekvieną kartą yra verčiamas prašyti aplinkinių pagalbos, tampa nuo jų priklausomas.

Lietuvoje jau yra prekybos centrų, kuriuose padedama regėjimo negalią turintiems žmonėms apsipirkti. Specialus darbuotojas palydi neregį ar silpnaregį į prekybos salę, padeda jam išsirinkti norimą prekę, perskaityti etiketėje esančią informaciją, už išsirinktas prekes - susimokėti. Kiekviename miestelyje, o didesnio miesto kiekvienoje seniūnijoje ar mikrorajone turėtų būti bent po vieną tokį prekybos centrą.

AKLIEJI IR KLIENTŲ APTARNAVIMO CENTRAI. Regėjimo negalią turintys žmonės yra diskriminuojami įvairiuose klientų aptarnavimo centruose. Jie negali perskaityti informacijos švieslentėse, todėl priversti prašyti kitų pagalbos. Informacija turi būti pateikiama ir balsu. Nesant tokios galimybės, centre turi būti žmogus, į kurį neregys galėtų kreiptis pagalbos.

AKLIEJI IR KITA INFORMACIJA. Aklieji ir silpnaregiai savivaldybėse, poliklinikose, kitose viešosios paskirties įstaigose nemato užrašų ant kabinetų, negali perskaityti kitos šių įstaigų pateikiamos informacijos. Autobusų stotyse ar stotelėse aklieji ir silpnaregiai negali perskaityti tvarkaraščių, nemato transporto priemonės numerio, informacijos apie maršrutą.

Apie daugelį valstybės institucijų ar privačių struktūrų teikiamų paslaugų regėjimo negalią turintys žmonės tiesiog nežino, nes niekada ir niekur apie jas nėra skaitę. Daugelis paslaugų ir ateityje jiems liks neprieinamos, jeigu apie jas neturės informacijos. Šią ydingą situaciją galima nesunkiai pakeisti. Tam nereikia didelių papildomų sąnaudų.

Iš Europos aklųjų sąjungos leidinio "Informacija visiems"