KLASTINGOS AKIŲ LIGOS

Gydytoja oftalmologė
Rasa SIRTAUTIENĖ

 

Didžiulė laimė matyti brangių žmonių veidus, gražius saulėlydžius ir saulėtekius, gėrėtis nepakartojamu pasauliu. Tačiau užklupus ligai, šią neįkainojamą regėjimo dovaną galima prarasti. Deja, tokių ligų yra ne viena.

 

KATARAKTA

Katarakta - tai bet kokia lęšiuko drumstis. Lęšiukas - viena iš optinių akies struktūrų. Būdamas skaidrus, jis praleidžia šviesos spindulius, dėl savo gaubtumo juos laužia ir nukreipia į tinklainę. Vilniaus universitetinės ligoninės Santariškių klinikų Akių ligų skyriaus gydytoja, med. m. dr. Rasa Sirtautienė sakė, kad pirmieji kataraktos požymiai yra prastėjantis regėjimas, priklausantis nuo to, kurioje vietoje vystosi drumstis. Beje, laikui bėgant, mažėja lęšiuko elastingumas, jo gebėjimas "sufokusuoti" spindulius į tinklainę, todėl daugumai žmonių po 40 metų pradeda vystytis vadinamoji senažiūrystė - jie pradeda blogai matyti iš arti. Tokiems žmonėms reikia akinių tik skaitymui, o kataraktos jiems dažniausiai dar nėra.

 

Formos

Katarakta yra klasifikuojama įvairiausiais aspektais: pagal atsiradimo laiką, drumsčių vietą, priežastį, subrendimo laipsnį ir kt. Ji gali būti įgimta arba įgyta. Įgimta katarakta gali būti paveldima, atsiradusi dėl sisteminių ligų ar nežinomų priežasčių. Paprastai ji būna abiejose akyse.

Dažniausia įgyta katarakta - senatvinė (90 proc. visų kataraktų). Ji atsiranda vyresniems nei 50 metų žmonėms, dažniausiai būna abipusė, tik skirtingo intensyvumo.

Dar skiriamos priešsenatvinės, trauminės, toksinės ir kitos įgytos kataraktos.

Sumušus akį ar ją pažeidus aštriu daiktu gali atsirasti trauminė katarakta. Lęšiukas tada labai greitai drumstėja, todėl būtina skubi operacija.

Katarakta gali vystytis dėl sisteminių ligų, kaip antai: cukrinis diabetas, atopinis dermatitas, miotoninė distrofija. Kartais lęšiukas drumstėja ir sergant akių ligomis, pavyzdžiui: kraujagyslinio dangalo uždegimu, didelio laipsnio trumparegyste, atšokus tinklainei, akių dugno paveldima distrofija ir kt.

 

Priežastys

Kodėl drumstėja lęšiukas, dar nėra tiksliai nustatyta. Manoma, jog jame sutrinka angliavandenių metabolizmas, sumažėja ATF ir pieno rūgšties. Gydytoja Rasa Sirtautienė tvirtino, jog katarakta susergama nepriklausomai nuo gyvenimo būdo: "Egzistuoja tam tikros ligos, kurios komplikuojasi katarakta. Pasikeičia organizmo pH, medžiagų apykaita ir dėl to vystosi ši akių liga". Manoma, kad liga gali prasidėti dėl kenksmingų rentgeno, radijo, infraraudonųjų spindulių arba radioaktyvių medžiagų poveikio.

 

Kam tai gali atsitikti

Katarakta gali išsivystyti kiekvienam iš mūsų. Nėra jokių kriterijų, kurie leistų nusakyti, kada drumstys atsiras, ar greitai apims visą lęšiuką. Pasak gydytojos R. Sirtautienės, dabar yra operuojami vis jaunesni žmonės, nes vis jaunesniems diagnozuojama ši liga. Beje, tai gali būti susiję ir su tobulesne medicinine technika, leidžiančia anksčiau grąžinti žmogui regėjimą.

 

Gydymas lašiukais

Užsienio šalių gydytojai oftalmologai profilaktiniam kataraktos gydymui retai skiria vitamininių lašiukų. Gydytoja Rasa Sirtautienė sakė, jog farmacinės firmos labai nori, kad ši liga būtų jais gydoma. Nors lašiukai nekenkia akiai, tačiau ligos vystymosi nestabdo. Vienintelis efektyvus kataraktos gydymo metodas yra chirurginis. Lazeriu kataraktos išgydyti negalima. Akiniai nuo saulės su ultravioletinių spindulių filtrais, pasak kai kurių medikų, mažina kataraktos atsiradimo tikimybę.

 

Medicinos stebuklai

"Žmonės visada bijo kataraktos. Išgirdę šį žodį, jie išsigąsta. Šiame mokslo išsivystymo etape, nėra nieko baisaus. Katarakta išgydoma. Štai prieš keletą dienų buvo operuotas žmogus, absoliučiai aklas, kitą dieną po operacijos jis jau matė ir net vaikščiojo vienas, be palydovų", - neįtikėtiną istoriją papasakojo gydytoja R. Sirtautienė. Ji pridūrė, kad, jei šiandien žmogus aklas, tai yra šansas, jog po operacijos jis matys, tegul ir ne šimtu procentų.

 

Chirurginis gydomas

Mikrochirurgai implantuoja dirbtinį lęšiuką į buvusio natūralaus lęšiuko vietą visam laikui. Apie 60 proc. pacientų regėjimas pagerėja jau kitą dieną. Kiti 2-3 dienas mato lyg pro rūką, kol išnyksta ragenos ir kitų audinių paburkimas, rezorbuojasi viskoelastinė medžiaga. "Nuosavas lęšiukas prisitaiko žiūrėti tolyn ir artyn, dirbtinis lęšiukas to negali. Nuo lęšiuko priklauso, kur pacientas matys geriau. Pavyzdžiui, vairuotojas pageidaus matyti geriau į tolį, kad galėtų dirbti, o skaityti jis galės su akiniais", - dėsto gydytoja R. Sirtautienė.

 

GLAUKOMA

Ši liga išsivysto, pradėjus gamintis daugiau akies skysčių arba sutrikus jų nutekėjimui iš akies. Dėl padidėjusio spaudimo naikinamos akies nervo skaidulos. "Žmogus tiesiai žiūrėdamas mato gerai, o tai, kad truputį blogiau mato į šonus, ne kiekvienas pastebi. Būna, kad vienos akies akiplotis visai susiaurėja, o kita akis tai kompensuoja. Visiškai atsitiktinai, dėl kažkokios priežasties uždengęs vieną akį, jis pamato, kad kita akimi praktiškai nemato", - pasakojo gydytoja Rasa Sirtautienė.

 

Reguliarus pasitikrinimas

Tik laiku pradėjus gydyti, galima išvengti visiško apakimo, todėl reikia reguliariai tikrintis akių spaudimą. Gydytoja R. Sirtautienė prisiminė laikus, kai būdavo privaloma visiems patikrinti pas akių gydytojus. Pasak jos, tuomet ši liga būdavo pastebima anksti ir jos gydymas būdavo efektyvus. Dabar žmonės turi rūpintis savo sveikata patys. Akispūdžio tikrinimo procedūra trunka kelias minutes. Yra įvairių akių spaudimo pamatavimo būdų. Nors kartais procedūra atrodo šiek tiek nemaloni, kai ant akies, prieš tai ją nujautrinus, uždedamas specialus svarelis ar prietaisas, tačiau po šios procedūros žmogus visiškai nepraranda darbingumo, jis iš karto gali sėsti už vairo ir panašiai. Šiuo metu net optikose yra bekontaktiniai tonometrai, spaudimas su jais matuojamas oro banga.

 

Formos

Pirminė atviro kampo glaukoma - akies skysčių ima gamintis daugiau, pakyla akispūdis. pradeda siaurėti regėjimo laukas, atrodo, lyg žiūrėtum pro žiūronus. Negydant apankama.

Glaukomos priepuolis - atsiranda stiprus akies ir galvos skausmas, pykina, sutrinka regėjimas. Per kelias valandas regėjimas gali nepataisomai pablogėti, reikia kuo skubiai kreiptis į gydytoją poliklinikoje ar ligoninėje, (jei nėra galimybės - išsikviesti greitąją medicininę pagalbą). Gydymą reikia pradėti nedelsiant.

 

Radus padidėjusį akispūdį vieną kartą

"Vieną kartą radus padidėjusį akispūdį, dar nesakoma, kad žmogus serga glaukoma. Reiktų po kelių savaičių ateiti pasimatuoti dar kartą. Gal žmogus tiesiog susijaudino, labiau užspaudė vokus, įsitempė iš baimės, nuo to gali pakilti akių spaudimas", - sakė med. dr. Rasa Sirtautienė. Gali būti tiesiog akies hipertenzija, kai spaudimas padidėjęs, bet nėra glaukomos.

 

Kaip diagnozuojama

Akių gydytojas ištiria regėjimo aštrumą, pamatuoja akispūdį, plyšine lempa apžiūri akis, ištiria jų dugną ir akiplotį. Sergant šia liga atsiranda specifinių regos nervo pažeidimų, pakitimų akiplotyje.

 

Gydymas lašiukais

Gydymas lašiukais yra konservatyvus būdas. Vieni lašai mažina akių skysčių gamybą, kiti gerina nutekėjimą iš akies. "Reikia prisiminti, kad tai ne vienas buteliukas ir ne savaitę trunkantis gydymo kursas. Juos reikės lašinti kelis kartus per dieną ir tol, kol jie bus veiksmingi. gal ir visą gyvenimą", - sakė gydytoja R. Sirtautienė.

 

Kiti gydymo būdai

Jei negelbsti lašiukai, vaistai, tuomet skiriamas gydymas lazeriu. Nepadėjus, daroma operacija. Med. m. dr. Rasa Sirtautienė nepaguodė sakydama, jog po operacijos būna daug geriau. Operacija tik sustabdo procesą, kad nebeblogėtų. "Pirmą kartą nustačius glaukomą nė vienas ligonis nėra operuojamas". Gydytoja dar kartą priminė, kad apakus nuo glaukomos, išgydyti nebeįmanoma, todėl labai svarbus reguliarus tikrinimasis ir ankstyva diagnozė.

 

Parengė Daiva AUSĖNAITĖ

 

JEIGU NETURITE JOKIŲ REGĖJIMO PROBLEMŲ - PAS AKIŲ GYDYTOJĄ LANKYKITĖS VIENĄ KARTĄ PER TREJUS METUS

 

JEIGU NEŠIOJATE AKINIUS ARBA KONTAKTINIUS LĘŠIUS - VIENĄ KARTĄ PER METUS, JEIGU SERGATE ARTERINE HIPERTENZIJA AR DIABETU - AKIŲ GYDYTOJĄ APLANKYKITE KARTĄ PER PUSMETĮ.

 

"PACIENTAS" 2001 Nr.8
(specializuotas medicinos ir sveikos gyvensenos žurnalas)


[Grįžti]