PLAUKIOJANČIOS DRUMSTELĖS AKYSE - AR TAI GRĖSMINGA?

Ligos ir jų gydymas

 

Daugelis jau turbūt esate pastebėję, kad saulėtą dieną ant ant baltos sienos ar popieriaus lapo, ypač kai yra geras apšvietimas, atrodo lyg prieš akis plaukioja mažos drumstelės. Neišsigąskite, į akis nieko nepateko - jūs matote tai, kas yra jūsų akies viduje, prieš tinklainę, t. y. matote savo stiklakūnio drumstis.

 

Stiklakūnis - tai drebučių konsistencijos medžiaga, užpildanti akies vidų ir palaikanti apvalią akies formą. Stiklakūnio skaidulos senstant pradeda keistis, jos netenka vandens, susidaro įvairių drumstelių, formuojasi vadinamoji stiklakūnio destrukcija. Kadangi stiklakūnis yra prieš tinklainę, tai jas galima pamatyti pačiam.

Paprastai tokie amžiaus pokyčiai vystosi vyresniems nei 30 metų amžiaus asmenims. Daug dažniau ir anksčiau stiklakūnis pakinta esant trumparegystei ar sergant akių bei bendrinėmis ligomis.

Jeigu jūs pastebite prieš savo akis vieną kitą mažą drumstelę, tai visai nepavojinga, tačiau jeigu tų drumsčių atsiranda daug ir staiga (tartum prieš akis būtų dūmų ar tinklas), tai yra gana rimtų akių ligų simptomai. Gana dažnai drumsteles lydi "žaibai" akyse. "Žaibai" - tai matomi šviesos blyksniai. Iš pradžių tokie blyksniai pastebimi tamsoje, o vėliau ir šviesoje. Paprastai tokie ligos simptomai, kaip drumstelės, dūmai ar šviesos blyksniai, yra būdingi tinklainės periferinėms degeneracijoms. Tai akių liga, kai pamažu pakinta tinklainės struktūra - tinklainė išretėja ar formuojasi plyšeliai. Ši liga yra pavojinga tuo, kad progresuojant susidaro tinklainės plyšių, tinklainė atšoka, staiga susilpnėja regėjimas, vieną ar kitą akies pusę aptraukia "užuolaida", kuri trukdo gerai matyti.

Todėl pastebėjus plaukiojančias drumstis, dūmus ar šviesos blyksnius, reikia kreiptis į akių gydytoją, jis įvertins akies pokyčius. Pasitaiko atvejų, kad panašius simptomus sukelia sklerotiniai tinklainės pakitimai, taip pat jie pasireiškia esant aukštam kraujo spaudimui ar kaklo slankstelių osteochondrozei. Visais atvejais būtina plėsti akių vyzdžius ir įvertinti tinklainės pokyčius specialiais lęšiais. Radus pavojingų tinklainės pakitimų - išretėjusių plotelių, silpnų tinklainės vietų, ligoniai siunčiami gydyti lazeriu. Lazerio šviesa suformuojamas tinklainės barjeras, pritvirtinami tinklainės plyšeliai, atribojami degeneraciniai plotai. Gydymas lazeriu - tai profilaktinis gydymas. Jo tikslas - užkirsti kelią tolimesniam ligos progresavimui bei tinklainės atšokos susiformavimui. Todėl stebėkite, ar nepadaugėjo drumsčių, ar nebūna šviesos blyksnių arba kitų simptomų. Juos pastebėję, būtinai apsilankykite pas gydytoją - jis padės užkirsti kelią tinklainės atšokos išsivystymui.

 

Gyd. Jūratė NEVERAUSKIENĖ
"Sveikas žmogus" 2000 m. Kovas


[Grįžti]