DIABETAS - TAI GYVENIMO BŪDAS

Petras SMAILYS

 

Jau senovės egiptiečiai žinojo apie cukrinį diabetą. Eberso papiruse, parašytame daugiau nei prieš tris su puse tūkstančio metų aprašyti pagrindiniai ligos požymiai. Ir visą tą laiką buvo tobulinamos gydymo ir profilaktikos priemonės, tačiau ir šiandien cukrinis diabetas išlieka klastinga ir paplitusi liga. Nuo 1985 m. sergančiųjų cukriniu diabetu pagausėjo daugiau nei tris kartus. 2000 m. pasaulyje buvo registruota 160 mln. sergančiųjų šia liga.

 

Sergančiųjų daugėja

Prognozuojama, kad ligos plitimo mastai nelėtės ir ateityje. Iki 2025 m. diabetikų skaičius gali išaugti iki 300 mln. žmonių. Ypač greitai auga sergančiųjų antro tipo diabetu skaičius. Sergant šiuo cukrinio diabeto tipu, kasos ląstelės gamina nepakankamai insulino ir išskiria jį neefektyviai, be to, būna sutrikęs ir organizmo jaudrumas insulinui. Cukrinio diabeto plitimas neaplenkė ir lietuvos. Vakarietiško gyvenimo stiliaus plitimas, sėslus gyvenimo būdas, visuomenės senėjimas, netinkama mityba - visa tai skatina antrojo tipo cukrinio diabeto plitimą. Net 80 proc. diabetu cukriniu diabetu yra nutukę. Tačiau neteisinga manyti, kad visi mėgstantieji saldų maistą būtinai susirgs. Blogiausia tai, kad net pusė sergančiųjų net nežino, kad jie serga.

 

Nežino, kad serga

Nebyli liga būna 5, 6, o kartais ir 10 metų, kol pajuntamos lėtinės komplikacijos. Dažniausiai tik tada nustatoma, kad žmogus serga. Deja, jau nebūna įmanoma atkurti pažeistų organų veiklos. Pastabus didelis gliukozės kiekis organizme pažeidžia akių, inkstų, širdies ir kitų organų kraujagyslių sieneles ir tuomet vystosi šių organų funkcijos nepakankamumas. Būtent komplikacijos ir daro šią ligą tokią klastingą. Suskaičiuota, kad sergant cukriniu diabetu rizika susirgti širdies kraujagyslių ligomis yra 2-5 kartus didesnė nei nesergant.

Ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse liga yra dažniausia suaugusiųjų regėjimo sutrikimų, aklumo, kojų amputacijų, inkstų funkcijos nepakankamumo priežastis. Net ir ekonomiškai išsivysčiusioms šalims cukrinio diabeto komplikacijos yra didelė ekonominė ir socialinė našta. Ligai gydyti sunaudojama 5-10 proc. visų sveikatos apsaugai skiriamų lėšų. Būtent todėl Vakaru Europos šalyse ir Amerikoje kreipiama tiek daug dėmesio komplikacijų prevencijai. Skaičiuojantys pinigus "kapitalistai" nustatė, kad gerai gydant cukrinį diabetą reikia 10 kartų mažiau lėšų nei jo komplikacijoms gydyti. Deja, dar ir šiandien nėra nė vieno būdo, kaip išgyti ir apsisaugoti nuo šios ligos. Pagrindinis gydymo tikslas - gliukozės kiekio kraujyje normalizavimas. Jei pavyksta išlaikyti gliukozės kiekį kraujyje panašų į sveiko žmogaus, sergantysis geriau jaučiasi ir mažėja komplikacijų rizika.

Daugelis didžiulių ir ilgalaikių tyrimų, trukusių 10-20 metų, parodė, kad intensyviai gydant komplikacijų rizika sumažėja iki 70 proc. Tie patys tyrimai parodė, kad glikemija geriausiai kontroliuojama gydant insulinu. Tačiau Lietuvoje vis dar egzistuoja insulino baimė, atėjusi iš tų laikų, kai insulinai buvo gyvulinės kilmės ir nepakankamai išvalyti. Tačiau šiuo metu situacija pasikeitė - Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, gydymui naudojamas biosintetinis insulinas, kuris chemine struktūra identiškas gaminamam paties žmogaus. Insulinui išvirkšti naudojamos labai tikslios modernios priemonės.

Tai pasiekta dėl etinių farmacijos kompanijų milžiniškų investicijų. Taigi baisių cukrinio diabeto padarinių pavojų galima sumažinti, tik reikia medikų ir pačių sergančiųjų tarpusavio supratimo ir bendrų pastangų.

Kitas svarbus veiksnys, leidžiantis sumažinti komplikacijų riziką, yra savalaikis ir ankstyvas ligos nustatymas. Pasitikrinti, ar sergate, galite iš lentelės. Prof. A. Norkus primygtinai rekomenduoja ja pasinaudoti vyresniems nei 45 m. asmenims.

 

Cukrinio diabeto požymiai ir simptomai

Antsvoris (juosmens apimtis didesnė nei pusė jūsų ūgio) - 2

Pėdų tirpimas ir perštėjimas - 3

Dažnas šlapinimasis (ypač naktį) - 4

Negyjančios ir sunkiai gyjančios žaizdos, opos - 2

Neapaiškinamas alkis (ypač ką tik pavalgius) - 2

Pirmos eilės giminės (tėvai, broliai, seserys) jau serga cukriniu diabetu - 2

Lyties organų infekcijos - 3

Erekcijos sutrikimai - 2

Nepaaiškinamas svorio netekimas - 2

Regėjimo sutrikimas (liejasi daiktų kontūrai) - 2

Troškulys (> nei 10 stiklinių skysčio per dieną) - 4

Nuolatinis nuovargis - 2

 

* pagal ADA diabetes risk test - www.ada.org

Jei jūsų rezultatas 7 ir daugiau, būtinai kreipkitės į gydytoją

 

"Respublika" 2001 06 18


[Grįžti]