Ir kūnui, ir sielai

Lietuvos aklųjų biblioteka

Biblioteka, kuri sportuoja


 

Parašas po straipsniuNors fizinis aktyvumas yra gyvybiškai svarbus fizinei ir psichinei sveikatai, deja, ne visiems jis yra lengvai įgyvendinamas. Su įvairiomis kliūtimis vis dar susiduria socialiai jautresnės žmonių grupės, ypač neregiai ir silpnaregiai. Jie patiria aplinkos pritaikomumo problemas, informacijos specialiaisiais formatais trūkumą, dėl to negali dalyvauti tam tikrose sporto veiklose, nesinaudoja sveikatingumo literatūra, nes ji įprastai leidžiama iliustruotų vadovų pavidalu. 

Atsižvelgdama į problemos aktualumą Lietuvos aklųjų biblioteka (LAB) ėmėsi projekto „Sveikatingumo programų pritaikymas regos negalią turintiems vartotojams“, finansuojamo Sporto rėmimo fondo. Juo siekiama užpildyti informacinio prieinamumo trūkumą parengiant sporto leidinius pritaikytais formatais, organizuojant sveikatingumo programų pristatymą su praktinėmis pratybomis. Projekto vadovas, LAB leidybinės veiklos vyriausiasis kuratorius Audrius Meška sako: „Šiuolaikinio žmogaus gyvenimas tapo fiziškai pasyvus. Prie to prisidėjo ir pandemija, daug laiko leidome namuose, neveikė sporto, laisvalaikio, kultūros įstaigos. Tuo metu SAM rekomendavo gyventojams pasitelkti internete prieinamas fizinio aktyvumo pamokas, literatūrą. Deja, ši medžiaga vaizdo siužetų ar iliustruotų albumų pavidalu visiškai nepritaikyta regos negalią turintiesiems. Tad kilo mintis sukurti projektą, kuriuo galėtume pagerinti neregių, silpnaregių aktyvaus laisvalaikio įgūdžius bei sumažinti jų informacinę ir socialinę atskirtį.“ 

Norą dėl sveikatingumo knygų išsakė ir patys LAB skaitytojai. Todėl biblioteka, reaguodama į situaciją, parengė septynis leidinius, o pagal juos sudarė septynias sporto užsiėmimų programas, kurios bus pristatytos renginių ciklo metu. Praktinius užsiėmimus ves kiekvienos srities specialistai, jų metu žmonės gaus patarimų, atsakymų į klausimus. Tai bus puiki galimybė patiems išmėginti skirtingas programas ir pasirinkti priimtiniausią bei praktikuoti ją pagal specialiai regos neįgaliesiems pritaikytus leidinius patogiu metu, patogioje vietoje. 

Projekto metu parengtos knygos yra iš įvairių sportinio užsiėmimo sričių – jogos, kalanetikos, pilateso, kuksando, įtraukti ir užsiėmimai stuburui, penki Tibeto pratimai, meditacija. Projekto vadovas A. Meška tokį knygų pasirinkimą vertino keliais aspektais: „Sporto knygų pritaikytais formatais neturėjome apskritai. Tad stengėmės atsižvelgti į populiarias sportines veiklas ir į tai, kad pratimais būtų patogu užsiimti namuose, jie nereikalautų didelių fizinių krūvių, būtų efektyvūs. Tarkime, jogos užsiėmimai yra naudingi ir kūnui, ir emocinei savijautai. Pilateso ir kalanetikos pratimai taip pat yra plačiai pritaikomi, nesudėtingi. Tibeto pratimus, ko gero, esame girdėjęs kiekvienas, jie tik penki, bet labai efektyvūs. Dabar žmonėms itin aktualūs ir stuburo pratimai, nes daug laiko praleidžiame sėdėdami. O kad būtume ne tik fiziškai sveiki, bet ir emociškai tvirtesni, parinkome knygą apie meditaciją. Ji yra lengvai suprantama, įtaigi, parašyta prancūzo, budistų vienuolio Matjė Rikardas (Matthieu Ricard), kuris daug metų praleido Indijoje, Tibete, buvo 14-asis Dalai Lamos mokinys, vertėjas.“ 

Verta paminėti ir tai, kad knygos „Meditacijos menas“ autorius M. Rikardas yra pripažintas laimingiausiu žmogumi pasaulyje. Šiuos duomenis pateikė Viskonsino mokslininkai, skenuodami skirtingų žmonių smegenis ir fiksuodami gama bangas. Apie M. Rikardą bei meditaciją mintimis dalijosi ir atidos pratybų fasilitatorius Rytis Juozapavičius, kuris balandžio 21 d. ves meditacijos užsiėmimą Vilniuje: „M. Rikardas įtaigiai liudija, kad pasitelkus proto pratybas galime keistis. Stropiai praktikuojant mumyse mažėja pykčio, godulio, nerimo, pavydo ir gausėja altruizmo, emocinės pusiausvyros, susikaupimo ir ramybės. Medituodami mes išlaisviname protą nuo varžančių psichinių veiksnių ir vidinių konfliktų, kuriuos sukelia netikusios mintys ir emocijos. Meditacijos technikos nėra sudėtingos apibūdinti, tačiau jų praktikavimas reikalauja kantrybės bei subtilaus gebėjimo atrasti pusiausvyrą tarp pastangų ir atsipalaidavimo.“ 

Projekto metu siekta pateikti ir naujovę, tai, kas būtų šiek tiek neįprasta. Tam pasirinkta knyga Jin Mok „Kuksando“. Tai korėjiečių sistema, paremta judesiu, kvėpavimu ir meditacija. Ji atsirado daugiau kaip prieš 9000 metų Korėjos kalnuose, kur buvo saugoma nuo šalį puolančių priešų, ten slapta praktikuota. 1967 m. nuspręsta kuksando pristatyti visam pasauliui, to ėmėsi legendinis meistras Chung San, kurio sūnus Jin Mok ir yra šios knygos autorius. Dėl to mus šiandien pasiekia autentiška ir nepakitusi praktika iš pirminių šaltinių. O Lietuvoje kuksando skaičiuoja dar tik kelerius metus, tačiau užsiėmimus veda itin stiprūs treneriai, tiesiogiai bendraujantys su Jin Mok. Kadangi jo knyga nėra skirta pradedantiesiems, ji papildyta įvadine garsine kuksando pamoka, leidžiančia toliau nuosekliai naudotis knyga. 

Kaip ir dauguma sporto leidinių, taip ir šie septyni yra su gausybe iliustracijų, perteikiančių pratimus. Kad žmonės su skaitymo sutrikimais galėtų lygiavertiškai naudotis jomis ir pagal jas sportuoti, knygos parengtos su garsiniu vaizdavimu, t. y. paveikslėlių aprašymais. Juos šiame projekte ruošė VU Kauno fakulteto Kalbų, literatūros ir vertimo studijų instituto docentė dr. Laura Niedzviegienė bei Audiovizualinio vertimo programos specialistai. Rengiant iliustracijų aprašus pirmą kartą buvo pasitelkti ir kiekvienos srities ekspertai-treneriai, tie patys, kurie ves praktinius užsiėmimus. Šį bendradarbiavimą A. Meška vertino: „Mūsų skaitytojai neretai turi tam tikrų sveikatos problemų, todėl buvo aktualu pasitelkti specialistus, kad pateikiama informacija būtų kuo tikslesnė, lengvai įgyvendinama praktiškai ir, svarbiausia, saugi. Aišku, knygose įprastai būna atsargumo rekomendacijos, tačiau papildomai jas pateikė ir treneriai. Ne mažiau svarbu, kad ir pats žmogus prieš sportuodamas įsivertintų esamą sveikatos būklę, nepersistengtų.“ 

Su šiuo projektu LAB įtvirtina ir dar vieną reikšmingą naujovę – visos sporto knygos parengtos iki šiol mažiau žinomu EPUB formatu. Jis ypatingas tuo, kad leidžia visiškai pritaikyti turinį pagal skaitytojo poreikius, yra tinkamiausias neregiams, silpnaregiams ar disleksiją turintiems asmenims. Apie formatą kalbėjo LAB Leidybos skyriaus vedėja Alisa Žarkova. „Nuolat sekame pasaulines įtraukios leidybos tendencijas. Viena iš jų – augantis EPUB formato skaitmeninių leidinių populiarumas bei pritaikomumo galimybės. Tai skaitmeninių knygų leidybos standartas, kuris yra daug universalesnis, aktyviau naudojamas ir leidėjų, tad natūralu, kad ir leidinių pasirinkimas šiuo formatu yra didesnis. Taip pat rinkoje galima rasti ir daugiau skaitymui skirtų programėlių, negu yra sukurta DAISY formatui.“ 

EPUB formatas patogus tuo, kad jį palaiko daugelis elektroninių įrenginių, todėl žmogus pasirenka tai, prie kokio įrenginio ir operacinės sistemos yra įpratęs. Kaip tvirtino A. Žarkova, didelės ir funkcionalumo galimybės, kurios leidžia pritaikyti tekstą pagal ekrano dydį, todėl jį patogu skaityti skirtingo dydžio ekranus turinčiuose įrenginiuose. Kitas patogumas – paieška pagal skyriaus pavadinimą, frazę ar terminą. Yra galimybė keisti teksto, paraščių dydį, atstumus tarp raidžių ir teksto eilučių bei nustatyti pageidaujamą kontrastą, daug patogiau naudotis išnašomis. Svarbu ir tai, kad šis formatas leidžia tuo pačiu metu klausytis diktoriaus įgarsinto teksto ir sekti jį ekrane – diktoriaus įgarsinama pastraipa yra paryškinama. Jeigu knyga nėra įgarsinta, programėlėse galima ją pasileisti su balso sinteze. Į kai kurias programėles, tokias kaip „Thorium“, „Colibrio“, yra integruotas „Liepos“ sintezatorius, tad tekstiniai failai prabils puikiai skaitytojams pažįstamu Reginos Jokubauskaitės balsu. 

Pirmosios knygos EPUB formatu LAB virtualioje bibliotekoje ELVIS pasiekė praėjusių metų pabaigoje, šiuo metu joje yra 15 leidinių, kuriuos jau perskaitė daugiau negu keli šimtai skaitytojų. Netrukus ELVIS pasieks ir pirmosios sporto projekto knygos. A. Žarkova kalbėjo: „Kovo mėnesį organizavome EPUB dirbtuves, kurių tikslas buvo identifikuoti skaitytojų patirtis bei didžiausius iššūkius. Kartu ieškojome, kaip prisijaukinti EPUB knygas, kad formatas atskleistų geriausias savo savybes tiek neregių, tiek silpnaregių išmaniuosiuose įrenginiuose. Šių dirbtuvių metu surinkta medžiaga taps pagrindu EPUB mokymų programai skaitytojams sudaryti, kuriuos šiemet organizuosime. O jei kam nors kils neaiškumų, ELVIS komanda visada pasiruošusi padėti. Neabejojame, kad prasidėjus renginiams ir išaugus susidomėjimui sveikatingumo leidiniais, klausimų gali iškilti daugiau, tad individualioms konsultacijoms galite kreiptis jau ir dabar.“ 

Projekto „Sveikatingumo programų pritaikymas regos negalią turintiems vartotojams“ renginių ciklas vyks visoje šalyje LAB filialuose – Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Klaipėdoje, Panevėžyje. Dalyvauti renginiuose bus galima ir virtualiai. „Jei kas nors neturės sąlygų prisijungti iš namų, planuojama, kad tą galės padaryti atėję į artimiausią LAB padalinį. Priimkime iššūkį kartu su biblioteka, kuri sportuoja. Būkime sveikesni ir laimingesni“, – kvietė projekto vadovas A. Meška. 

 

Nuotrauka: Judesio studijos „Jurga ne spurga“ įkūrėja, kalanetikos ir pilateso trenerė Jurgita Valkiūnienė veda treniruotę LAB / V. Kalniko nuotr. 

Trenerės Jurgitos Valkiūnienės nuotrauka. Joje jauna moteris matoma judesio studijoje, padedanti treniruočių dalyvei atlikti pratimą. Pastaroji guli ant grindų, sunėrusi rankas už kaklo, iš lėto daro atsilenkimą. Treniruočių dalyvė matoma kairiuoju profiliu, nuo liemens iki viršugalvio. Trenerė Jurgita pritūpusi ant grindų, pasilenkusi prie sportuojančiosios, rankomis padeda koreguoti jos rankų padėtį. Jurgita žvilgsnį nukreipusi pirmyn, galbūt į kitas salėje esančias klientes, antakius pakėlusi aukštyn, pravėrusi lūpas, atrodo rimta ir sutelkusi dėmesį į darbą. Jos tamsūs ilgi plaukai surišti į kasą, ausyse ji vėri nedidelius auskarus, vilki tamsų džemperį atraitotomis rankovėmis ir tamsias kelnes. 

 


 

 

LAB kviečia 

 

Balandžio 21 d. 16 val. (LAB Vilnius) – „Meditacija: būties lengvumas“. Ved. meditacijos mokytojas Rytis Juozapavičius. Leidinys: Matthieu Ricard „Meditacijos menas“. 

Balandžio 28 d. 14 val. (LAB Kaunas) – „Penki Tibeto pratimai: paprastai sveikatos link“. Ved. „Downtown Yoga“ studijos įkūrėja Aistė Burnytė. Leidinys: Peter Kelder „5 Tibeto pratimai“. 

Gegužės 11 d. 13 val. (LAB Šiauliai) – „Sveikas stuburas – sveikas žmogus“. Ved. Stuburo gydymo centro vadovas ir įkūrėjas, daktaras Jonas Girskis. Leidinys: Jonas Girskis „Viskas apie stuburo gydymą“. 

Gegužės 18 d. 13 val. (LAB Panevėžys) – „Pilatesas – mankšta giliesiems raumenims“. Ved. judesio studijos „Jurga ne spurga“ įkūrėja Jurgita Valkiūnienė. Leidinys: Audra Avizienis „Mankštos anatomija. 501 pilateso pratimas“. 

Gegužės 26 d. 15.30 val. (M. K. Čiurlionio g. 66, Vilnius) – „Joga – kūno, proto ir dvasios jungtis“. Ved. jogos mokytoja Durga Devi ir Sivananda jogos vedantos centro komanda. Leidinys: Sivananda jogos vedantos centras „Joga. Išsamus jogos vadovas visiems“. 

Birželio 2 d. 14 val. (LAB Klaipėda) – „Kuksando. Tūkstantmetė korėjiečių tradicija“. Ved. kuksando meistrai Algirdas ir Toma Kumžos. Leidinys: Jin Mok „Kuksando“. 

Birželio 15 d. 16 val. (LAB Vilnius) – „Kalanetika: taupus judesys, puikus rezultatas“. Ved. judesio studijos „Jurga ne spurga“ įkūrėja Jurgita Valkiūnienė. Leidinys: Eglė Afanasjeva „Kalanetika“. 

 

Informaciją galite pasitikslinti visuose LAB padaliniuose. 


[Komentarai] | [Turinys] | [Mūsų tinklapis]