Sveikatos kodas

Autoriaus nuotraukaDovilė Volodkovičienė, vidaus ligų gydytoja, Vilniaus "Kardiolitos klinikos", www.kardiolita.lt

Rekomenduojami tyrimai pagal amžių


 

Parašas po straipsniuKintanti mityba ir mažėjantis fizinis aktyvumas žmonių gyvenimą daro sėslesnį - tai yra viena iš ligų jaunėjimo priežasčių. Laiku pastebėti sutrikimai gali padėti užkirsti kelią rimtoms problemoms ateityje. Kokius profilaktinius tyrimus rekomenduojama atlikti skirtingais amžiaus tarpsniais? 

Dauguma ligų jų pradžioje yra besimptomės. Profilaktinės sveikatos tikrinimo programos yra svarbios tuo, kad gali padėti laiku užbėgti ligoms už akių ir būti išspręstos gyvenimo būdo pokyčiais. Programos svarbios ir tiems, kurių šeimoje pasitaikė paveldimų ligų atvejų. 

 

Kraujagyslių priežiūra 

Viena iš besimptomių ligų - padidėjęs kraujospūdis, todėl svarbu jį nustatyti kuo anksčiau. Pasak pašnekovės, reguliariai jį tikrinti reikėtų kas metus nuo pilnametystės, o rodikliai neturėtų viršyti 130/80. Dėl kraujospūdžio ir padidėjusio cholesterolio keičiasi kraujagyslių elastingumas, dėl jo taip pat didėja kraujospūdis. Tai tarsi uždaras ratas, tad priežiūra - būtina. Kraujagyslių pažeidimo rizika išauga vyresniems nei 40 metų amžiaus asmenims. Šio amžiaus žmonėms be išimties kraujospūdis turėtų būti matuojamas kiekvieno vizito pas gydytoją metu ir ne rečiau nei 1-2 kartus per metus. Pokyčius lemia sėslesnis gyvenimas, antsvoris, stresas, rūkymas, gretutinės ligos, kai kurioms moterims beprasidedantys hormoniniai pokyčiai. Dėl tų pačių priežasčių didėja ir cholesterolio kiekis kraujyje. Lipidų apykaitos sutrikimus galima paveldėti, įgyti dėl blogos mitybos ar dėl ilgalaikio didelio streso. Žmogus gali būti fiziškai aktyvus, sveikai maitintis, bet didelis stresas gali tapti cholesterolio apykaitos sutrikimų priežastimi. 

Kasmet tikrinti cholesterolio koncentraciją kraujyje rekomenduojama asmenims sulaukus 35-40 metų, nes su amžiumi didėja miokardo infarkto ir insulto rizika. Anksčiau - tiems, kuriems nustatomas antsvoris, ankstyvas kraujospūdžio padidėjimas, diagnozuotas cukrinis diabetas, moterims, sergančioms policistinių kiaušidžių sindromu, taip pat jeigu hipercholesterolemija (cholesterolio kiekio padidėjimas kraujyje) būdinga šeimoje. 

 

Jaunėjantys pacientai 

Kraujagyslių priežiūra svarbi ir kalbant apie regėjimą. Pastebėta, kad spaudimo sutrikimai gali pažeisti smulkiąsias akies kraujagysles ir taip pabloginti regėjimą. Turintiems spaudimo ar kraujagyslių sutrikimų, regėjimą specialistė rekomenduotų tikrintis kas 1-2 metus. Sulaukus 40 metų regėjimą be išimties vertėtų tikrinti kas 2 metus. 

Pastebėta, kad jaunėja ir glaukomos pacientai, todėl šiandien akispūdis tikrinamas anksčiau. Glaukoma gali būti slapta, ankstyvo regėjimo sutrikimo pasekmė. Bet kokiu atveju regėjimo priežiūra turėtų būti vykdoma ne rečiau nei kas dvejus metus. 

 

Pirmieji sutrikimai pagal amžių 

Kol nejaučia simptomų, pacientai tikrintis sveikatos neskuba ir apsiriboja bendru kraujo tyrimu. Kadangi kai kurie sveikatos sutrikimai yra būdingi pagal amžių, o ligos jaunėja, kompleksiniai tyrimai sudaromi neatsitiktinai. Kaip teigia specialistė, kompleksinė patikra gali parodyti daugiau, negu numano pats pacientas. Tai padeda gydytojui laiku įvertinti galimas rizikas ateityje ir joms pasiruošti. 

Programiniai tyrimai atskleidžia visapusę organizmo būklę ir tą pačią dieną leidžia įvertinti, kokio tolesnio gydymo ar rekomendacijų reikėtų laikytis pacientui. Mes gyvename jodo trūkumo zonoje, todėl nuo 35 metų rekomenduojama atlikti TTH-tirotropino hormono nustatymą, kuris leistų įvertinti skydliaukės veiklą. Hormonų disbalansas joje lemia svorio, nuotaikos, miego, reprodukcinės sistemos, kraujospūdžio sutrikimus. 

Nuo 40 metų taip pat rekomenduočiau atlikti ir gliukozės koncentracijos kraujyje nustatymą. Didėjant riebaliniam audiniui kūne, mažėja ląstelių jautrumas insulinui, todėl gali atsirasti gliukozės apykaitos sutrikimai, kurie vėliau gali progresuoti į antro tipo diabetą. Todėl turintiems antsvorio ar nutukimą tikrintis rekomenduočiau nelaukiant keturiasdešimties. 

 

Profilaktiniai tyrimai visiems 

Bendras kraujo tyrimas taip pat svarbus. Jis leidžia įvertinti sintetinę kaulų čiulpų apykaitą, hemoglobino koncentraciją, pagal tam tikrų rodiklių pokyčius įtarti geležes ar B12 vitamino trūkumus, įvertinti galimų infekcijų buvimą. 

Taip pat nereiktų pamiršti ir Lietuvoje vykdomų profilaktinių tyrimų. Kas trejus metus dėl gimdos kaklelio vėžio tikrinamos merginos nuo 25 metų. Besirūpinančioms savo sveikata moterims ginekologo konsultacija būtų rekomenduojama 1 kartą per metus. 

Vyrams reguliariai Lietuvoje nuo 50 metų PSA rekomenduojama atlikti 1 kartą per metus. Jei liga sirgo artimieji ar pastebėjus ankstyvus šlapinimosi sutrikimus - į gydytoją rekomenduojama kreiptis anksčiau. 

 

Autorės nuotrauka: Dovilė Volodkovičienė. Jauna, maždaug trisdešimties ar kiek vyresnė moteris nuotraukoje matoma nuo pečių iki viršugalvio, šiek tiek pasisukusi kairiuoju profiliu. Jos plaukai tamsūs, tiesūs, nesiekia pečių, žvilgsnis nukreiptas į skaitytoją, moteris švelniai šypsosi. Ji vilki šviesią palaidinę ir baltą chalatą. 

 

Nuotrauka: Specialistai rekomenduoja įprasti sveikatą tikrintis profilaktiškai / www.pexels.com nuotr. 

Nuotraukoje vaizduojamas fonendoskopas - specialus gydytojo prietaisas, skirtas vidaus organų garsams klausyti. Prietaisas susideda iš apvalios, kelių centimetrų skersmens, metalinės galvutės, lanksčios "Y" formos dvigubos jungiamosios žarnelės ir ausų kištukų. Prietaisas nuotraukoje guli ant atverstos užrašų knygos, šalia taip pat padėtas rašiklis. 


[Komentarai] | [Turinys] | [Mūsų tinklapis]