Redakcijos skiltis

 

 


 

Baltosios lazdelės dieną Lietuvos neregiai 12-12.30 val. išeina į miestų viešąsias erdves skaityti ir rašyti brailio raštu. Kviesdami į akciją "TAIP mano raštui mano mieste" pečius surėmė didžiausi brailio leidėjai ir puoselėtojai: Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga (LASS), Lietuvos aklųjų biblioteka (LAB) ir Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centras (LASUC). 

Dar prieš 50 metų būtų sunku patikėti, kad brailio raštas atsiras ant vaistų ir maisto produktų pakuočių, prietaisų, liftuose ar autobusų stotyse. Tačiau LASS pirmininkas Sigitas Armonas akcentuoja esmines kliūtis: "Daug keblumų kilo rengiant literatūrinį brailio rašto standartą. LASS nepavykus susitarti su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, teko kreiptis į LR Seimo Neįgaliųjų teisių komisiją, kuri įpareigojo ministeriją suburti ekspertų darbo grupę ir parengti brailio rašto standartą, atitinkantį šių dienų realijas. Darbas atliktas, bet vėl susiduriama su problema: jokia valstybės institucija neprisiima atsakomybės jo įteisinti." 

"Atsiduriame labai keistoje situacijoje - standartas yra, tačiau jo laikytis neprivaloma, ir įvairūs "geradariai" spausdina brailio raštu taip, kaip jiems norisi ir atrodo gražu, kai brailio rašto spaudos reikalavimai yra labai griežti. Pakanka suklysti visai nedaug, ir raštas taps neperskaitomas neregiui, - antrina LAB direktorė Inga Davidonienė. - LAB teikia konsultacijas dėl šio rašto vartojimo, mūsų tikslas - kad neregiai gautų kokybišką literatūrą." 

"Šiandieninio mokinio motyvacija skaityti brailio raštu - menka. Lengviau klausyti garsinių knygų, išmaniųjų telefonų, - patirtimi dalijasi LASUC direktorė Nerija Moskalionienė. - O klausydamas taisyklingai rašyti, deja, neišmoksi. Todėl "pradžių pradžia" yra ugdymo įstaigos, kurių tikslas - sudominti, įtikinti, parodyti būtinumą mokytis brailio rašto." 

"Turiu galimybę būti raštinga - ir tai laikau viena didžiausių gyvenimo dovanų, - sako Irma Jokštytė. - Akcija "TAIP mano raštui mano mieste" kviečia tiesiog atsigręžti, susimąstyti. Tam, kad išliktų brailio raštas, mums reikia pagalbos: švietimo atstovų, valdžios, kiekvieno mokytojo ir kiekvieno jūsų priimančios ir atviros šypsenos." 

Dalyvaukime Baltosios lazdelės dienos renginiuose savo mieste! 

Daugiau informacijos - institucijų tinklalapiuose. 

 

LASS logotipas    LAB logotipas   LASS logotipas


[Komentarai] | [Turinys] | [Mūsų tinklapis]