GYVENAMIEJI NAMAI

Bendros žinios

Gyvenamojo namo statybos rūšis ir aukštų skaičius aptariamas su bendruomene, taip pat juos sąlygoja krašto statybos tvarka. Neįgaliųjų namams galioja specialios projektavimo normos. Gerai ir teisingai įrengtame bute su tinkamai instaliuotu apšvietimu silpnaregis ar aklasis gali daug patogiau ir saugiau gyventi. Galioja taisyklė, kad įrengimai ir judėjimo plotai pritaikyti neįgaliesiems gali būti naudingi ir sveikiesiems. Normose yra pateikiami pasiūlymai, pagal kuriuos, atsižvelgiant į tam tikros grupės žmonių interesus, galima išspręsti kompromisus. Visiems žinoma, kad žmonėms senstant jiems vis sunkiau judėti dėl įvairių ligų, nelaimingų atsitikimų ir kitų priežasčių. Reikia stengtis suprojektuoti tokius būstus, kuriuose ir žmonės su sensoriniais bei fiziniais trūkumais galėtų gyventi, nedarant juose reikšmingų perstatymų, pertvarkymų. Neįgaliesiems turi būti sudarytos sąlygos judėti, kad dėl statybos trūkumų jie nebūtų izoliuoti, galėtų dalyvauti visuomenės gyvenime.

Takai, priėjimo zonos

Namų, kuriuose gyvena viena šeima, takai ir priėjimai prie namo gali būti taip įrengti, kad neregys su baltąja lazdele galėtų lengvai orientuotis aplinkoje.

Prie daugiabučių namų, didesniuose rajonuose nutiesti žolynų ir gyvatvorių apjuosti plokščių takai, kur šaligatvio bortelis yra kaip orientyras, padedantis surasti taką iki ieškomo namo. Patogu, kai įrengti turėklai arba neaukšti borteliai.

Jei yra palankios topografinės sąlygos, tai namai gali būti pastatyti skirtinguose aukščiuose. Tačiau dėl neįgaliųjų patogumo, ypač važiuojančių invalidų vežimėliais, reiktų vengti takų su laipteliais. Žinomoje aplinkoje aklieji ir silpnaregiai vaikšto daug laisviau nei gatvių zonose, kur reikia būti labai susikaupusiam ir atsargiam. Takuose pasitaikantys tarpiniai laipteliai dažniausiai būna per vėlai pastebimi ir gali sukelti įvairiausių pavojų. Vietoje laiptų reiktų įrengti ne didesnius nei 6 % pakilimus ar nusileidimus. Jie turėtų būti 1,2 m pločio. Takas turėtų būti pasviręs ne daugiau 2-3 %. Pandusai dažniausiai būna ilgesni, bet juos galima lengviau įveikti. Apie pandusus ir jų įrengimą reiktų skaityti skyriuje "Visuomeniniai pastatai ir jų pritaikymas akliesiems".

Reikia stengtis, kad įėjimas į pastatą būtų be laiptelių. Reikia vengti slenksčių prie durų. Jei prie įėjimo yra laiptelis, tai prieš įėjimą reikia nubrėžti 5 cm pločio kontrastingų spalvų juostą .

Tamsiu paros metu reiktų gerai apšviesti namo numerį, skambutį, iškabas su pavardėmis prie durų. Namo numeris turėtų būti tokio dydžio ir užrašytas kontrastingomis spalvomis, kad jis matytųsi nuo gatvės vidurio, o silpnaregis jį matytų bent jau nuo šaligatvio.

Namo numerių neturėtų uždengti želdiniai, informaciniai stendai. Dideli numeriai, geras apšvietimas, aiškus šriftas reikalingas ir gelbėjimo, priešgaisrinėms tarnyboms, policijai, greitajai pagalbai. Akliesiems numeriai turi būti užrašyti iškiliu šriftu 1,3-1,4 m aukštyje prie įėjimo į namą.

Akliesiems reikia įrengti didesnius skambučius, prie kurių būtų Brailio raštu užrašytos gyventojų pavardės.

Daugiabučiuose namuose reiktų įrengti pasikalbėjimo įrengimus ir velkinį durų atidarymą.

Buto durys turi būti 90 cm pločio ir 210 cm aukščio. Stiklinės durys turi būti atsparios smūgiams ir matinės. Stiklinį paviršių reiktų pažymėti 1,3 m aukštyje. Išorinės ir butų durys turi atsidaryti į išorę.

Žinome, kad Brailio laikraščiai, knygos ir kasetės yra didelės bei storos, akliesiems reikia įrengti dideles pašto dėžutes su platesne anga spaudai įmesti. Visiškai netinka standartinės pašto dėžutės. Netinka pašto dėžutes įrengti prie lauko sienos (kad korespondencija būtų apsaugota nuo šalčio, vagysčių, drėgmės).

Laiptai ir liftas

Iki laiptų ar lifto turi būti lengvas priėjimas, įėjimo plotis ne mažesnis kaip 1,5 m. Prieš laiptus į grindis turi būti įleistas kilimėlis, kuris perspėtų akluosius apie laiptus. Negalima padėti nepritvirtintų kilimėlių.

Jei, įėjus į pastatą, vieni laiptai veda aukštyn, o kiti į rūsį, tai laiptus reikia atitverti apsaugine sienele.

Laiptinė turėtų būti pakankamai apšviesta. Apšvietimo stiprumas 120 lx. Apšvietimo jungiklis turėtų būti įrengtas 85-100 cm aukštyje, su kontroline raudona lempute, kad jį geriau rastų silpnaregiai.

Butas

Butas akliesiems - kaip ir darbo vieta - įprasta aplinka. Čia jie gali laisvai judėti be baltosios lazdelės, šuns ar ultragarso akinių. Visiems šeimos nariams visus daiktus reikia nuolat dėti į tas pačias vietas, kad aklieji nuolat neužkliūtų, pvz., už ne vietoje pastatytų kėdžių ar kitų baldų, daiktų ir rastų jiems reikalingus daiktus.

Prieškambaris

Buto durys turi būti 90 cm pločio ir 210 cm aukščio. Jos turėtų iš karto ne pilnai atsidaryti, būtų pritvirtinta grandinė arba apsauginė skląstis. Tai labai svarbu akliesiems ir labai blogai matantiems žmonėms, kad jie galėtų įsitikinti, kas stovi prie buto durų.

Priebučiai turėtų būti gerai apšviesti.

Iš priebučio į kambarį reikia įrengti 1,2 m pločio koridorių. Čia nereiktų ant sienų kabinti dūžtančių daiktų, nes neregys, užkabinęs juos ranka, gali lengvai numesti.

Gyvenamosios patalpos

Gyvenamųjų kambarių skaičius turi priklausyti nuo šeimos asmenų skaičiaus. Jei šeimoje gyvena neregys, tai gyvenamasis plotas padidinamas 15 m2. Skiriamas papildomas plotas, nes aklajam reikalingas atskiras kambarys, kuriame jis galėtų pailsėti nuo aplinkos triukšmo, daug vietos užima Brailio literatūra, tiflopriemonės. Papildomoje patalpoje turėtų būti mažiausiai 6 rozetės, kad patogu būtų įjungti elektrines ir elektronines tiflopriemones. Netinka ant grindų nutiesti prailginimo laidus, nes už jų aklasis gali užkliūti, pargriūti ar numesti įjungtus įrengimus. Kambariai turėtų būti taip apstatyti, kad iki sofos, lovos, spintos, sanitarinių prietaisų būtų mažiausiai 1,2 m atstumas. Jei neregį reiktų slaugyti, tai slaugytojai turi būti sudarytas priėjimas prie lovos iš trijų pusių.

Virtuvė

Virtuvė bute, kuriame gyvena aklieji ar silpnaregiai, turėtų būti pakankamai didelė, kad būtų pakankamai vietos daiktams susidėti ir valgiui ruošti. Viryklė ir plautuvė (dviejų skyrių su vieta indams nuvarvinti) turėtų būti šalia viena kitos. Viryklė, plautuvė ir darbo zona turėtų būti vienodame aukštyje, aukštis parinktas pagal žmonių ūgį.

Pastatomos virtuvinės spintelės turėtų būti su stalčiais, nes taip aklasis lengviau ras jam reikalingus virtuvės prietaisus, indus ir kt.

Pakabinamos spintelės turėtų būti su stumdomomis arba į viršų pakeliamomis durelėmis. Paprastai atidaromos spintelių durelės netinka, nes jas palikus praviras, aklasis gali užsigauti arba susižeisti.

Darbo zonoje reikia įrengti gerą vietinį apšvietimą. Darbo zonoje reikia įrengti mažiausiai 6 rozetes, kad būtų kur įjungti virtuvės prietaisus. Šaldytuvą, mikro bangų krosnelę, grilį, kepimo krosnį reikia instaliuoti akių lygyje. Turi būti geras priėjimas prie grilio, viryklės, kepimo krosnies valdymo jungiklių, jie turėtų būti įrengti taip, kad kepant ar verdant maistą nereiktų prisiliesti prie karštų paviršių. Jungikliai turėtų būti sukami, su fiksatoriais, kad aiškiai žinotum kokią padalą įjungei, kokioje temperatūroje bus gaminamas maistas. Jungikliai turi būti pažymėti taktiliniais ženklais.

Už atidarytų virtuvės prietaisų durelių, kaip indų plovimo mašinos ar kepimo krosnies, aklasis gali užkliūti. Todėl patogiau būtų įrengti pakabinamą karšto oro krosnelę.

Siekiant palengvinti darbą, būtų patogu šiukšlių dėžes pakabinti darbo zonoje ant sienos.

Virtuvėje langai turėtų būti lengvai prieinami ir paprastai atidaromi. Reiktų virš viryklės pakabinti garų surinkėją.

Vonios kambarys, tualetas

Šių patalpų durys turi būti 85 cm pločio kaip ir įprasta. Avariniu atveju jas turi būti galima atidaryti iš išorės.

Sienos ir grindys turėtų būti lygios, gerai valomos, gali būti išklijuotos plytelėmis. Grindys, ant kurių stovima šlapiomis basomis kojomis, turėtų būti neslidžios. Langai turėtų būti iš ornamentuoto stiklo.

Vonioje reikia įrengti dušo kabiną. Dušas ir laikikliai turėtų būti nudažyti kontrastingomis spalvomis. Vandens maišytuvas turėtų būti pastatytas 85 cm aukštyje. Rankinis dušas turėtų būti pakabintas 85 cm aukštyje.

Tualeto sėdynė turi būti įrengta 45-48 cm aukštyje. Vandens nuleidimo svirtis, tualetinio popieriaus laikiklis, šildymo prietaisų termostatas, rozetė, jungiklis turi būti pasiekiamas sėdint. Prie dušo ir tualeto reikia pritvirtinti rankeną 85 cm aukštyje.

Pakaba rankšluosčiams neturi būti stumdoma, o metalinė arba plastmasinė pritvirtinta vienodu atstumu prie sienos.

Vonios kambaryje turi būti ne mažesnis nei 1,2 m praėjimas. Vonioje bus pastatyta skalbimo mašina, todėl reikia numatyti vandens ir kanalizacijos privedimą. Vonioje turi būti apsauginis vandens nutekėjimas, be to grindyse turi būti 2 % nuolydis vandeniui nutekėti.

Skalbimo ir džiovinimo mašinos jungikliai turi būti gerai prieinami ir lengvai apčiuopiami, bei pažymėti taktiliniais ženklais.

Kūno priežiūrai reikalingas geras apšvietimas. Be apšvietimo lubose, prie veidrodžio reiktų pakabinti papildomą lemputę, tačiau ji turi būti su gaubtu, mažinančiu atspindžius.

Pagalbinės patalpos

Rūsys, sandėliukas, skalbykla ir kt. turi būti pakankamai apšviestos. Jei šalia esančiose patalpose yra dirbami kūrybiniai darbai, tai jas reikia papildomai apšviesti.

Grindys turi būti neslidžios.

Balkonas

Kiekviename bute turėtų būti balkonas, ložė, terasa ne mažesnio kaip 4,5 m2. Balkono aptvaras turi būti 1,2 m aukščio. Turėtų būti ir stogelis nuo saulės.

Šildymas

Daugiabučiuose namuose turėtų būti įrengtas centrinis šidymas ir karšto vandens tiekimas. Butuose ir gyvenamuose kambariuose turi būti plokšti šildymo prietaisai, konvektoriai arba grindų šildymas.

Termostatai prie šildymo prietaisų turi būti pastatyti 40-85 cm aukštyje ir turėti lengvai apčiuopiamą reguliavimo elementą.

Elektros instaliacija

Kambariuose turėtų būti pakankamai 230V kintamos srovės rozečių. Rozetės turi būti pritvirtintos 40-85 cm aukštyje ant sienų. Visi jungikliai turi būti vienodų padėčių, kad aklasis iš jungiklio padėties žinotų, ar įjungta ar išjungta šviesa. Silpnaregių kambarių apšvietimui nerekomenduojamos taupančios elektros energiją lempos, nes jos ne iš karto pasiekia numatomą apšvietimo stiprumą, ir silpnaregiams sunku adaptuotis tokioje šviesoje.

Darbo vietose reikia įrengti papildomą apšvietimą.

Kiekviename kambaryje turėtų būti ir televizijos antena, telefono arba radijo taško rozetė. Rekomenduojama prie telefono numatyti modemo ir fakso pajungimą.