VITAMINAS A - AKIŲ GYDYTOJAS

 

Ar skiriate pakankamai dėmesio savo akims? Ar pirkdami maisto produktus ir vitaminus atkreipiate dėmesį į jų sudėtį - ar yra taip reikalingo vitamino A?

 

Pasirodo, vitaminas A padeda ląstelėms atsinaujinti. Šis procesas vadinamas diferenciacija. Nenormaliai diferencijuotos ląstelės yra linkusios suvėžėti. Vitaminas A, išlaikydamas sveiką ląstelių apvalkalą, padeda apsisaugoti nuo ligas sukeliančių mikroorganizmų invazijos. Vitaminas A taip pat stiprina imunitetą, jo reikia kaulų, baltymų ir augimo hormono gamybai.

 

Kas jis ir kur randamas?

 

Retinolis pirmą kartą atrastas 1920 m. Kadangi buvo pirmas vitaminas, jį pavadino vitaminu A. Kepenys, pieno produktai ir menkių kepenų aliejus - pagrindiniai vitamino A šaltiniai. Jo taip pat galima gauti su maisto papildais bei beta-karotino turinčiomis daržovėmis (morkos, moliūgai, špinatai, arbūzai, šparagai, brokoliai ir kt.)

 

Kiek dažniausiai vartojama?

 

Vyrai ir moterys po menopauzės saugiai gali vartoti iki 25.000 TV per parą (7500 ųg) vitamino A. Galinčioms pastoti moterims saugi dozė - mažiau nei 10.000 TV (3000 ųg) per dieną. Ar vidutiniam žmogui, vartojančiam vitamino A priedus, jie atneš kokią apčiuopiamą naudą, vis dar lieka neaišku. Profilaktinė vitamino A dozė 6.000 TV per dieną.

 

Kas išduoda jo trūkumą?

 

Anksčiausias požymis, jog trūksta vitamino A - suprastėjęs regėjimas naktį. Kiti simptomai: sausa oda, padidėjęs infekcinių ligų pavojus, metaplazija (priešvėžinė būklė).

Pirma nustatyta ir ištirta mitybos nepakankamumo liga - vištakumas, t. y. trūkstant vitamino A, pablogėja regėjimas prieblandoje. Jau senovės kultūros žinojo apie šią ligą ir ją gydė virtomis kepenimis. Didelę vitamino A koncentraciją kepenyse lemia šios medžiagos tirpumas riebaluose, tačiau dėl šio kaupimosi didelės dozės gali būti labai toksiškos. Pagrindinis regos cheminis elementas - retinolis, kuris labai svarbus verčiant šviesos bangas į regėjimą. Sumažėjus organizme vitamino A drumstėja ragena, pablogėja kaulų augimas, pablykšta oda ir gleivinė, jos sausėja, pleiskanoja. Prisidėjus infekcijai, vystosi pūlingas uždegimas. Plaukai darosi sausi ir trapūs. Organizme mažėja tam tikrų hormonų sintezė, kraujyje sumažėja krešėjimo faktorių koncentracija. Vitamino A nepakankamumas nėštumo metu pavojingas tuo, kad gali sulėtėti vaisiaus vystymasis, atsirasti įgimtų širdies ydų, regėjimo defektų.

 

TAIGI

Nepamirškite šio jūsų organizmui svarbaus vitamino ir būkite sveiki.

 

"PACIENTAS" 2001 Nr.8
(specializuotas medicinos ir sveikos gyvensenos žurnalas)


[Grįžti]