KAI KELYJE MERKIASI AKYS

Modestas KUODIS

 

Nenorintiems kelyje užmigti vairuotojams reikėtų žinoti, kad geriausiai miegą išblaško pakeleiviai ir vitaminas C. Visiems vairuotojams yra žinoma, kaip juos migdomai veikia pašaliniai veiksniai, kaip karštis, akinama saulės šviesa. Tai pat ne vieną migdo begalinės nuobodus tiesaus plento ruožai ar vienodas pakelių peizažas.

 

Migdo

Žmogus gali užmigti veikiamas nesikeičiančios aplinkos, pvz., nuolat krintančių lietaus lašų šnaresio, ilgo lietaus, monotoniškos muzikos. Vairuodamas automobilį stipriai užmigti vairuotojas negali, tačiau užmigti dėl tam tikrų priežasčių tikrai yra įmanoma. Ypač esant tiesaus kelio atkarpoms, kuriose judėjimas yra neintensyvus. Prieš užsnūstant prie automobilio vairo, paprastai vyksta toks procesas: pradeda merktis akys, nors vairuotojas ir stengiasi jas atmerkti, bet akys neklauso. Yra įrodyta daugybe tyrimų, kad tam, jog vairuotojas neužmigtų, reikalingas minimumas išorinių dirgiklių. Pašaliniai dirgikliai tai pat jam neleistų atsipalaiduoti ir padėtų ilgai išlaikyti aktyvų darbingumą. Nors šie išorės dirgikliai ir blaško vairuotojų dėmesį, tačiau jei jie yra nuolatiniai ir įvairūs, dėmesys sumažėja gana nedaug, o vairuotojas išsigelbės nuo monotoniškumo ir mieguistumo.

 

Vitaminas

Specialistai pataria, kad geriausia į ilgą kelionę nesileisti vienam, tačiau, jei taip jau atsitiko, reikėtų neužmiršti kad ir radijo imtuvo. Tačiau vairuojant automobilį nepatariama klausytis ramios muzikos. Tai pat netinka futbolo ar krepšinio varžybų transliacija, nes labai atitraukia vairuotojo dėmesį. Geriausia klausytis negarsios lengvos muzikos, linksmų dainų. Tai pat prieš kelionę praverstų vitaminas C. Gydytojų nuomone, jis turi teigiamos įtakos vairuotojų reakcijai. Prieš tolimą kelionę rekomenduojama suvalgyti 30-50 g citrinos arba išgerti askorbino rūgšties tablečių (1-2 g).

Vairuotojai, kai juos suima miegas, dažnai paima pakeleivių. Pokalbis su jais vairuotojui padeda neužsnūsti. Kai važiuojama ne mažiau kaip 3 val., patariama sustoti ir šiek tiek pailsėti.

Taip pat svarbu normaliai maitintis, nedaryti ilgų pertraukų tarp valgymo. Antraip sumažėjus cukraus kiekiui kraujyje, atsiranda nervingumas, nuovargis, galvos skausmai, silpnėja reakcija.

 

"Lietuvos žinios" 2000 06 08


[Grįžti]