AR GALI ELEKTROMAGNETINIAI LAUKAI SUKELTI AKIŲ VĖŽĮ?

 

Eseno (Vokietija) universitete atlikti tyrimai parodė, kad galimas ryšys tarp akių vėžio ir dažno naudojimosi mobiliaisiais telefonais.

Mokslininkai ištyrė 118 pacientų, sirgusių akių melanoma, vidinės akies vėžiu. Tyrimai parodė, kad jie, palyginti su 475 sveikais tiriamaisiais, dažniau nurodė besinaudoją mobiliaisiais telefonais.

Tačiau vienas iš tyrimus atlikusių medikų, Andreasas Štangas iš Eseno universiteto klinikos, nurodė tam tikras tyrimų išlygas. Tango nuomone panikuoti neverta. Į klausimą, ar mobiliųjų telefonų skleidžiami aukšto dažnio virpesiai išties skatina akių auglių vystymąsi, šiuo metu negalima duoti galutinio atsakymo. Nebuvo tiriama, kokį elektromagnetinių spindulių kiekį gavo tiriamieji asmenys, sako Štangas, be to, tirtoji grupė yra palyginti maža, o akių melanomos yra nepaprastai retos. Pavyzdžiui, bronchų karcinomos pasitaiko daugiau kaip šimtą kartų dažniau.

Eseno medikai klausė 118 pacientų: "Ar darbo vietoje šalia jūsų buvo radijo telefonų ar panašių prietaisų?" Šie duomenys buvo lyginami su atitinkamais sveikųjų žmonių grupėje gautais duomenimis. Apklausa parodė, kad statistiškai mobiliųjų telefonų naudotojams rizika susirgti vadinamąja uvealmelanoma yra 3,3 karto didesnė. Tuo tarpu didesnės rizikos nenustatyta tiems, kurie ypač daug dirba prie žemo dažnio virpesius skleidžiančių ekranų ar šalia aukštos įtampos linijų. Iki šiol neaišku, kaip mobiliųjų telefonų elektromagnetiniai virpesiai gali sukelti vėžį. Tačiau žinoma, kad akyje esantis vanduo stiprina virpesių poveikį.

Berlyno universiteto oftalmologijos profesorius Michaelis Fiorsteris pareiškė abejonių Esene atliktų tyrimų išvadomis. Be detalaus energetinio tyrimo rezultatai yra tik "biostatistinės šiukšlės", sako Fiorsteris. Kita problema yra ta, kad didmiestyje žmogų veikia stipresni magnetiniai laukai nei mobiliųjų telefonų skleidžiamos elektromagnetinės bangos. Todėl sunku skirti mobiliųjų telefonų ir kitų magnetinių laukų poveikį.

 

Pagal užsienio spaudą
"Respublika" 2001 m. sausio 22 d.


[Grįžti]