ATSAKYMAI Į KLAUSIMUS APIE AKIŲ TRAUMAS

Daugelis skaitytojų teiraujasi, ką daryti sužalojus akį. Į jų klausimus atsako akių ligų gydytojai.

 

"Kartą, žaidžiant badmintoną, kamuoliukas pataikė tiesiai į akį. Į gydytoją nesikreipiau. Ar vėliau gali dėl to pablogėti regėjimas?"

 

Akies sumušimas labai pavojingas. Jeigu akies obuolys nepažeistas, atvirų žaizdų nėra, iš pradžių gali atrodyti, kad nieko neatsitiko. Tačiau iš tikrųjų akis yra toks jautrus ir sudėtingas organas, kad net lengvos jos traumos gali sukelti rimtas komplikacijas. Sumuštos akies viduje gali išsilieti kraujas. Jeigu ji negydoma, kraujas sukreša ir ilgainiui virsta jungiamuoju audiniu. Dėl to galimas tinklainės atsiskyrimas arba lęšiuko trauma, dėl kurių ilgainiui išsivysto katarakta ir visiškai apankama.

Todėl patyrus net nesunkią akies traumą, reikia nedelsiant kreiptis į oftalmologą, kuris paskirs gydymą ir padės išvengti komplikacijų.

 

"Ką reikėtų daryti, jeigu į akį patektų rūgšties ar kitokių cheminių medžiagų?"

 

Patekus į akį cheminėms medžiagoms, reikia ją 30-40 minučių plauti šaltu tekančiu vandeniu. Tą patį reikia daryti ir nudegus akį. Net į akį įtiškus vedančio vandens gali padrumzlėti ragena ir išsivystyti vadinamoji nudegimo liga, dėl kurios vėliau visiškai apankama.

 

"Dėl progresuojančios trumparegystės gydytojai rekomenduoja akies operaciją. Ar po jos galėsiu sportuoti, rungtyniauti tinklinio varžybose?"

 

Dabar daugeliui jaunų žmonių daroma vadinamoji keratotomija, kurios pasekmės kartais būna liūdnokos. Po jos ragenoje lieka randų, kurie dėl menkiausios traumos gali plyšti. Todėl po keratotomijos reikia būti labai atsargiems. O tinklinis toks judrus žaidimas, kad vargu ar pavyktų išsaugoti operuotą akį.

 

"Norėčiau sužinoti apie šiuolaikinius trauminės kataraktos gydymo būdus".

 

Trauminė katarakta išsivysto pažeidus akies lęšiuką. Bet laiku pradėjus gydymą, regėjimą galima išsaugoti. Šiais laikais yra įvairių kataraktos gydymo būdų. Priklausomai nuo traumos sunkumo, taikomi tradiciniai arba vadinamieji aparatiniai. Vienas iš naujausių yra fakoemulsifikacija ir dirbtinių lęšiukų implantacija. Ši operacija mažai traumuoja akį ir sugrąžina regėjimą.

Pastaruoju metu plačiai naudojama lazerinė chirurgija, leidžianti stimuliuoti vidinių akies dangalų funkcijas. Tai labai svarbu po traumos sumažėjus vidiniam akies spaudimui.

 

"Vaikas žaisdamas netyčia sudavė erškėtrožės šakele man per akį. Nors dėl to regėjimas nepablogėjo, akis nenustoja skaudėti. Ar tai gali būti pavojinga?"

 

Erškėtrožės dygliai gali nepastebimai įsiskverbti į akies orbitą ir sukelti infekciją. Neretai taip atsitinka apdorojant metalus, kai į akį patenka smulkių metalo dalelių. Tik metalas gerokai pavojingesnis už medžio spyglius. Iš pradžių regėjimas nepablogėja, bet vėliau pradeda greitai silpti, nes į akį patekęs metalas pradeda oksiduotis. Šis procesas netrukus pažeidžia tinklainę, lęšiuką, akies nervą ir baigiasi visišku aklumu. Todėl panašiais atvejais reikia nedelsiant kreiptis į okulistą.

 

"Ar petardos gali rimtai sužeisti akis?"

 

Pirotechnikos žaidimai vaikams kartais baigiasi sunkiomis akių traumomis. Ypač tada, kai vaikai neperskaito instrukcijų arba kai petardos būna nekokybiškos. Todėl negalima leisti vaikams žaisti vieniems.

Apskritai šiais laikais vaikai dažniau susižaloja akis, pavyzdžiui, žaisdami su pniaumatiniais šautuvėliais, lauže sprogdindami įvairius balionėlius. Šiems sprogstant į akis gali patekti stiklo ar metalo dalelių. Todėl dėl net menkiausios traumos reikia kreiptis į gydytojus. Deja, neretai žmonės į juos kreipiasi tik tada, kai jau išsivysto infekcija ir padėti beveik nebeįmanoma.

 

"Dirbant sode arba iškylaujant gamtoje galima susižaloti akis. Kokių vaistų tokiu atveju gali prireikti?"

 

Visada reikia turėti albucido. Šis švelnus vaistas niekada nesukelia komplikacijų. Jis lašinamas norint išvengti akių infekcijų, patekus į akis smėlio, žemių ir pan.

Alergiškų žmonių akys sudirgtas nuo salės spindulių ar kitokių dirgiklių. Jos parausta, ašaroja, bijo šviesos. Šiuo atveju taip pat gali padėti albucidas. Galima jį lašinti į akis arba dėti šaltus jo pavilgus. Neturint šio vaisto, galima akis vilgyti ramunėlių arba arbatžolių antpilu.

 

"MEDICINA IR DAR KAI KAS VISIEMS" 2001 Nr.19 (179)


[Grįžti]